Słyszymy i czytamy o kolosalnym postępie jaki niesie ze sobą rozwój energetyki atomowej. Niezbyt medialne są głosy, które widzą tą sprawę zupełnie inaczej. Zapraszam do zapoznania się z krótką analizą autorstwa Jana Popczyka.

Profesor Jan Popczyk z Politechniki Ślaskiej w swoim krótkim artykule przedstawia trendy w rozwoju energetyki w największych gospodarkach świata. Obserwuje odchodzenie od energetyki węglowej i atomowej na rzecz źródeł mocno rozproszonych. Dobitnym tego przykładem są gospodarki Chin i Niemiec. Możemy przeczytać, że do 2035 roku w Niemczech nie będzie już czynnych elektrowni atomowych. Do Polski, jeśli nic się nie stanie, niebawem zaczną docierać niewielkie źródła prądu z Chin, które rozpoczęły program rozwoju branży produkcyjnej tego typu urządzeń. Władze Niemiec poważnie przygotowują się do projektu elektrycznego samochodu. Poważnie wyglądają prace nad budową akumulatorów i silników elektrycznych dla nowej motoryzacji.

Nasze władze przedstawiają nam przyszłość w technologi lat siedemdziesiątych XX wieku. Nie dostrzegają, że od ostatniego wybuchu społecznego z przełomu lat 70-tych i 80-tych bardzo wiele się zmieniło. Przeczytamy więc, miedzy innymi:
"A jaką strategię funduje nam rząd w Polsce. Wchodzimy w program jądrowy, który prowadzi
do energetycznego skolonizowania Polski na 100 lat, bo tyle wyniesie czas wyjścia z tej
technologii (nie licząc czasu utylizacji odpadów radioaktywnych). Dalej walczymy
o derogację, która spowoduje do 2020 roku wielkie inwestycje w energetykę węglową,
a po 2020 roku ogromne koszty uprawnień do emisji CO2 (jest to również pewna forma
kolonizacji polskiej energetyki).
"

Polecam przeczytać coś innego niż iluzje, które nam prezentują atomowi lobbiści ze sfer naszej władzy.

źródło:
http://www.cire.pl/item,49383,2.html?utm_source=newsletter&utm_campaign=newsletter&utm_medium=link
Pełny tekst profesora Jana Popczyka:
http://www.cire.pl/pokaz-pdf-%252Fpliki%252F2%252FEnergetyka_OZE_URE_vs_elektrownie_weglowe_i_jadrowe_na_progu_drugiej_dekady_XXI_wieku_1.pdf

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!