W obecność duchów wśród nas można wierzyć lub nie. Sprawę tę zostawiam wierze czytelników. Faktem jest jednak, że nasza cielesna powłoka, czyli materia ulega po śmierci rozkładowi, a duch pozostaje nieśmiertelny...

Tak się złożyło, że gdy byłam małą dziewczynką - jedyną książką, dostępną w domu były "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza. Właściwie można powiedzieć, że na tej książce nauczyłam się czytać. Znaczącą rolę w poznawaniu przeze mnie tej akurat poezji wieszcza Adama odegrał mój ojciec, który "Lilie", "Powrót taty" czy "Świteziankę" czytał mi do snu. Nic zatem dziwnego, że w obecność duchów w naszym życiu doczesnym uwierzyłam i wierzę do dziś.

Kilka lat temu nadarzyła się okazja, bym mogła swój pogląd na obecność duchów w naszym życiu realnym zweryfikować w dość szczególnych okolicznościach.
Otóż, pojawił się w moim domu człowiek, który mimo posiadania tytułu profesora zwyczajnego nauk elektronicznych i informatycznych, zajmował się także... duchologią. Naukowiec ten był w owym czasie także wykładowcą na jednej z wojskowych uczelni technicznych, więc należy założyć, że miał świadomość konsekwencji przyznania się do tej drugiej, jakże nietypowej dla naukowca, sfery zainteresowań.

Od naszego spotkania i bardzo ciekawej rozmowy minął jakiś czas, gdy w pewnych okolicznościach przekonałam się, że duchy naszych bliskich ingerują jednak w nasze życie doczesne, ale to już jest temat na osobne opowiadanie. I być może, że właśnie dlatego
moje myślenie o towarzyszących nam nieustannie duchach, staram się "przekuwać" na moje wierszydełka pleciugowate, których bohaterami są... duchy.

A oto jeden z nich:

"Na strychu"

Łazi smętnie duch po strychu.
Łazi, stęka, pojękuje.
- Żadnej bratniej duszy nie mam.
Któż nade mną się zlituje?
Przydałby się ktoś do pary.
Może jakaś biała dama?
Żyć samemu tyle wieków,
Jest to nie do wytrzymania!
Może wampir, może strzyga?
Może jakiś inny duch! Cholera!
Trudno straszyć w sytuacji,
Gdy samotność wciąż doskwiera.

I gdy tak sobie biadolił,
Roniąc łzy nad swoją dolą,
Inny duch wyskoczył z kufra:
- Cicho dupku! Nie hałasuj!
Sąsiedzi nas opitolą!

Pewnie zapytacie, co stało się z owym uczonym duchologiem. Otóż pan A. przeszedł na zasłużoną, profesorską emeryturę i zajmuje się teraz tylko i wyłącznie badaniami duchologicznymi. Podobno ma w tej materii znaczne osiągnięcia.

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!