Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są małe, ale bardzo niebezpieczne. Sanepid ostrzega przed kleszczami

Justyna Sobczak
Wzmożonej aktywności tych małych pajęczaków nie wolno lekceważyć. Wcale nie trzeba zapuszczać się głęboko w las, by stać się ofiarą krwiożerczego insekta.

Budzą się do życia wczesną wiosną, gdy temperatura w ciągu doby przekroczy 5–7 stopni C i pozostają aktywne aż do późnej jesieni. Zamieszkują obszary roślinne, zwłaszcza lasy liściaste i mieszane, łąki, polany oraz zarośla w pobliżu jezior i rzek. Pojawiają się także w parkach i na działkach.

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w całej Polsce w 2017 r. stwierdzono 21516 przypadków zachorowań na boreliozę (w 2016 r. – 20200) oraz 282 przypadki zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (w 2016 r. – 283). W województwie łódzkim w 2017 roku odnotowano 637 przypadków zachorowań na boleriozę i 6 zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.

Co zrobić po ukąszeniu kleszcza?

Jeżeli okaże się, że kleszcz zdążył zagnieździć się na naszym ciele, trzeba go jak najszybciej usunąć - można to zrobić w domu, przy pomocy pęsety i środków dezynfekujących, lub u lekarza. Potem należy bacznie obserwować miejsce po ukąszeniu.

Samo ukąszenie kleszcza nie jest tak groźne, jak choroby przez niego przenoszone. Poprzez bliski kontakt z tym niepozornym pajęczakiem możemy się nabawić np. boreliozy czy kleszczowego zapalenia opon mózgowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leczyca.naszemiasto.pl Nasze Miasto