Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sam na sam z internetem

Maciej Kędzierski
Maciej Kędzierski
Czy internet zabierze nam wszystko to co lubimy i kochamy? Czas na przedstawienie zalet i wad jednego z największych wynalazków ludzkości.

Jeszcze w latach 60. XX wieku, internet znany był wyłącznie w środowiskach akademickich i wojskowych. Panom w okularach oraz mundurach nawet się nie śniło, że w przyszłości dostęp do sieci będzie miał prawie każdy człowiek na globie.

Rok 1995 uznawany jest za narodziny powszechnego internetu - tego posiadającego przeglądarki i strony WWW. Sieć z początków lat 90. to prawdziwa amatorszczyzna, porównując ją do obecnego stanu. Wówczas użytkownicy byli dumni z możliwości rozmowy na odległość, co oczywiście dzisiaj jest czymś normalnym. Kogo dzisiaj zadowoli chat lub skrzynka pocztowa?

Rozwój Internetu wiązał się także z różnymi zagrożeniami. Przykłady można mnożyć: działalność crackerów, oszustwa finansowe, pedofilia, a nawet terroryzm. Korzystając z sieci musimy pamiętać, że Internet jest narzędziem, które czyni dobro i czasami zło.

Zastanawiając się nad samym internetem, doszedłem do wniosku, że ludzkość coraz bardziej brnie w świat wirtualny, zapominając o rzeczywistości. Przecież życie to nie gra "Second Life". Zbyt częste "przebywanie" w sieci doprowadza do spowolnienia procesów myślenia. Nasz mózg wybiera tylko te potrzebne i minimalistyczne dane. Pogarszają się, tak naturalne funkcje jak: pisanie i czytanie. Kiedyś musieliśmy czerpać wiedzę z książek teraz wpisujemy hasło w Google. W przyszłości dojdzie do tego, że ze swoich domów wyrzucimy biblioteczki, telewizory, radia, czy konsole do gier. Przecież to wszystko w internecie już jest w mniej lub bardziej zaawansowanej formie. W mediach coraz głośniej mówi się o gwałtownym spadku popularności gazet codziennych i słowników. Za kilka lat nikt nie będzie kupował rano prasy - po prostu każdy czytelnik wykupi sobie abonament w sieci.

Internet nie jest zjawiskiem złym, jednak my użytkownicy, chyba trochę przesadziliśmy. Tutaj sprawdza się powiedzenie: "co za dużo to niezdrowo". Szokujące są strony typu: "Zapal świeczkę" lub "Pomódl się sieci" - dokąd zmierzamy? Życie to nie tylko kolekcjonowanie znajomych na Facebooku...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto