(© Rysunek: Henryk Chmielewski (Yes), materiały promocyjne)

Wystawę polskiej satyry II wojny światowej, od 6 marca 2012 r. będziemy mogli zobaczyć w Muzeum Karykatury w Warszawie.

"Warszawa 1939-1944. Satyra konspiracyjna oraz okupacyjna w rysunkach polskich grafików" - taki tytuł nosi wystawa, którą od 6 marca do 20 maja 2012 r. można będzie oglądać w Muzeum Karykatury w Warszawie (ul. Kozia 11).

"Rodziły się dzieła proste, szybkie i godzące we wroga jak najostrzejsza broń, ale też piętnowały naganne zachowania rodaków. Obok wierszyków, ulicznych dowcipów i piosenek, stały się symbolem oporu i niezłomności, a także na taką skalę - zjawiskiem wyjątkowym w historii Europy" - czytamy we wstępie do katalogu wystawy.

Na wystawie zobaczymy rysunki m.in.: Henryka Chmielewskiego (pseudonim Yes), Stanisława Tomaszewskiego (pseudonim Miedza), Aleksandra Świdwińskiego, Andrzeja Willa (pseudonim Was) oraz Jerzego Zaruby. Zobaczymy także oryginały podziemnych broszur i egzemplarze prasy konspiracyjnej. Część eksponatów pochodzi z ocalałych, dotychczas nieeksponowanych zbiorów Grzegorza Załęskiego, autora antologii "Satyra w konspiracji 1939-1944". Wśród rysunków wiele jest karykatur Adolfa Hitlera i rysunków ośmieszających wojska okupanta.
Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!