Już w poniedziałek, 27 kwietnia 2009r., jak zwykle o godz. 20.20, Scena Faktu Teatru TV zaprasza na premierę spektaklu, opowiadającego o prezencie, przygotowywanym dla Edwarda Gierka z okazji Barbórki w 1977 roku.

Przesycona PRL-owskim absurdem sztuka Janusza Dymka, Stefana Szlachtycza i Jacka Raginisa ukazuje, iż najlepsze komedie rozgrywają się na szczytach władzy. Spektakl powstał w oparciu o wspomnienia bezpośredniego świadka opisywanych zdarzeń Stefana Szlachtycza, który w 1977 roku otrzymał "propozycję nie do odrzucenia" - przed Barbórką towarzysze z bliskiego otoczenia I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka postanowili zrobić mu niespodziankę, aby uczcić górnicze święto i przy okazji ożywić w narodzie ideę socjalistycznego współzawodnictwa pracy. Maciej Szczepański, szef Radiokomitetu, aby pomóc borykającemu się z coraz liczniejszymi problemami Edwardowi Gierkowi, proponuje zrealizować film biograficzny o Wincentym Pstrowskim - legendarnym przodowniku pracy socjalistycznej, który ma być wyemitowany w TV 3 grudnia, tuż po odsłonięciu pomnika w Zabrzu. Scenariusz powstaje błyskawicznie, tworzy się dekoracje oraz zbiera zespół aktorów i statystów, gdyż twórcy mają tylko 3 miesiące na zrealizowanie projektu. Szybko okazuje się, że Pstrowskiego wybrano na bohatera filmu nie tylko dlatego, by z jego pomocą ożywić współzawodnictwo pracy socjalistycznej, ale także ze względu na podobieństwo biografii pierwszego polskiego stachanowca i pierwszego sekretarza. Partii tak bardzo zależało na tej niespodziance, że gotowa była zrealizować film, choćby przy użyciu wojska. Produkcja nie ujrzała jednak nigdy światła dziennego, scenarzysta został „kozłem ofiarnym”, a cała pointa "niespodzianki" wyjaśniła się znacznie później…

Recenzja sztuki wkrótce na łamach Wiadomości24.pl.

PREMIERA – 27 kwietnia 2009, godz. 20.20, TVP 1

Obsada:
Reżyser - Szymon Bobrowski
Pisarz prof. - Roszko Tadeusz Bradecki
Prezes TV - Jacek Romanowski
Towarzysz Z - Joachim Lamża
Dyrektor Janusz R. - Mirosław Baka
Towarzysz W - Ryszard Radwański
Towarzysz S - Eugeniusz Karczewski
Towarzysz K - Krzysztof Janczar
Towarzysz B - Maciej Szary
Towarzysz Ł - Grzegorz Gierak
Zygmunt W Scenarzysta - Maciej Orłoś
Sekretarka - Jolanta Russek
Naczelny - Andrzej Lipski
Towarzysz 1 organizacyjny - Maciej Ferlsk
Towarzysz 2 od ideologii - Aleksander Mikołajczak
Działaczka - Elżbieta Kijowska
Kierownik produkcji Antoni - Leszek Piskorz
Kierowca Edek - Jacek Król
Wdowa po Pstrowskim - Lidia Bienias
Górnik - Adam Bauman
Aktor - Jacek Wójcicki
Dyrektor generalny - Stanisław Biczysko
Montażysta - Grzegorz Skurski
Operator - Maciej Winkler

Czas: ok. 85 min
Autor: Janusz Dymek, Jacek Raginis
Reżyseria: Janusz Dymek
Zdjęcia: Dariusz Jadach
Scenografia: Marek Chowaniec
Kostiumy: Iza Stronias
Montaż: Sławomir Filip
Dokumentacja i konsultacja historyczna: dr Adam Dziurok IPN, dr Adam Dziuba IPN

Źródło: materiały promocyjne TVP 1

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!