19 lutego trafi na ekrany film pt. "Sprawiedliwy". To historia rodzin, które pomogły przetrwać wojnę żydowskiej dziewczynce. W roli głównej zobaczymy Jacka Braciaka.

„Sprawiedliwy” to filmowa opowieść oparta na wspomnieniach i przeżyciach Michała Szczerbica. Producent („Jasminum”, „Summer love”), kierownik produkcji („Pianista”, „Pornografia”, „Pan Tadeusz”, „Lista Schindlera”) i scenarzysta („Róża”, „Wiedźmin”) najpierw stworzył scenariusz. Następnie, zachęcony przez producenta Włodzimierza Niderhausa, postanowił zająć się także reżyserią.

Twórca osadza akcję w rodzinnych okolicach południowej Kielecczyzny i wraca do czasów wojennej zawieruchy. W niezwykle osobisty, ale także bezpośredni sposób opowiada o losach niezwykłej przyjaźni pewnej małej, żydowskiej dziewczynki i wioskowego outsidera i dziwaka. To niemal historia rodzinna – Szczerbic tworząc swoich bohaterów wzorował się na prawdziwych postaciach, ludziach, których pamięta, czy to z opowieści, czy z własnych wspomnień. Przy okazji snucia pozornie prywatnej, lokalnej opowieści Szczerbicowi udaje się nadać opowieści wymiar uniwersalny, naświetlić rozmaite postawy Polaków wobec Żydów. Czyni to w sposób uczciwy i przenikliwy, a spectrum kreślonego przezeń obyczajowo-ideologicznego pejzażu znacznie wykracza poza utarte ścieżki interesującego się podobnymi zagadnieniami kina polskiego.

Za zdjęcia odpowiadał jeden z najbardziej wszechstronnych i doświadczonych polskich operatorów, Jacek Petrycki. Z reżyserem Michałem Szczerbicem znają się od blisko 40stu lat – wspólnie z Agnieszką Holland debiutowali przy jej „Aktorach prowincjonalnych”. Od tamtej pory Jacek Petrycki nakręcił ponad sto pięćdziesiąt filmów fabularnych i dokumentalnych, zdobywając prestiżowe nominacje i nagrody w Polsce i za granicą. Odpowiadał za zdjęcia między innymi w filmach „Amator”, „Gorączka”, „Europa, Europa”, „Boisko bezdomnych” czy „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”.

W roli głównej zobaczymy Jacka Braciaka. W obsadzie znaleźli się też: Aleksandra Hamkało, Urszula Grabowska, Jan Wieczorkowski, Beata Tyszkiewicz, Olgierd Łukaszewicz.

Premiera filmu zapowiedziana została na 19 lutego.

(mat. prasowy)


Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!