Harcerscy seniorzy Krakowskiej Chorągwi ZHP ramach projektu ASOS Razem możemy wzięli udział inauguracji harcerskiego roku 2016/2017 Mszanie Dolnej.Ich program był nieco odmienny.Odwiedzili Muzeum Orkana ,Sanktuarium Kalwarii Zebrzydowskiej.

Przy tak wielkiej uroczystości jak początek roku harcerskiego najpierw było spotkanie z harcerzami, a następnie wyjazd do pobliskiej Poręby Wielkiej, które mieści się w Gorcach gdzie znajduje się muzeum słynnego piewcy Podhala Władysława Orkana.

Notka o bohaterze cytuje … Muzeum Biograficzne Władysława Orkana - Orkanówka, Dom Władysława Orkana – muzeum w Porębie Wielkiej w Gorcach gromadzące i przechowujące pamiątki związane z pisarzem Władysławem Orkanem.

Dom znajduje się przy zielonym szlaku z Niedźwiedzia na Turbacz, 3,5 km od wsi, w przysiółku Zagronie na zboczu Pustki (760 m npm.). Muzeum znajduje się na Szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego, regionu Pogórza Beskidzkiego.

Rodzinna chałupa Orkana wciśnięta była jeszcze bardziej w północny grzbiet Pustki, tak że zimą w ogóle nie dochodziło do niej słońce. Dwuizbowa, bez komina, z klepiskiem, z czasem znalazła się w katastrofalnym stanie. Kiedy więc pisarz w 1903 roku otrzymał niewielkie honorarium za powieść W Roztokach, rozpoczął stawianie nowego siedliska. Pierwsze listy z werandy Orkanówki pisał już latem 1905 roku, spędził w niej zimę, ale ostatecznie dom został ukończony wiosną 1906….

Kolejnym etapem harcerskich seniorów była pielgrzymka do sanktuarium Pasyjno – Maryjnego - klasztoru oo. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, które jest wpisane do Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Program ASOS 2016 to konkurs w ramach Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Organizacje pozarządowe i inne podmioty uprawnione działające na rzecz osób starszych mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach 4 priorytetów:

- edukacja osób starszych,
- aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz - i międzypokoleniową,
- partycypacja społeczna osób starszych,
- usługi społeczne dla osób starszych.

Krakowska Komenda Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego jest jednym z beneficjentów tego programu. Zastępca ds. Programowych Komendanta dh hm Anna Nowak jest z ramienia harcerskich seniorów w Małopolsce realizatorką i opiekunką tego tematy.

(zdjęcia i materiał jest chroniony prawem autorskim)

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!