Spektakl "Królowa Śniegu" oraz wystawa fotograficzna, zakończyły drugą edycję projektu "Generacje - kreacje. Sztuka w dialogu pokoleń". Akcja realizowana była przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury im. Kornela Makuszyńskiego, Domem Dziecka i Uniwersytetem III Wieku w Zamościu.

Projekt miał na celu twórczą aktywizację dzieci z domów dziecka oraz seniorów, budowanie międzypokoleniowej więzi i zachęcenie starszych osób do udziału w wolontariacie. Dzieci z Domu Dziecka miały okazję poznać inne życie niż znane z domów rodzinnych, seniorzy mogli zaś przekazać im swoje życiowe doświadczenie.

Trzeba przyznać, że projekt udał się nadzwyczajnie. Seniorzy i dzieci uczestniczyli razem w seansach filmowych, wystawach, przedstawieniach teatralnych i koncertach. Brali też udział w zajęciach teatralnych, muzycznych i plastycznych. Owocem tego było wspólne przygotowanie przedstawienia, scenografii oraz lalek, zwieńczeniem zaś był występ w spektaklu "Królowa Śniegu". Przedstawienie zostało znakomicie przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność, zaś aktorzy otrzymali długo niemilknące brawa.

Na podkreślenie zasługuje jeszcze jeden ważny aspekt projektu. Między seniorami, a dziećmi nawiązały się przyjaźnie. Seniorzy zapraszali dzieci do swoich domów, razem gotowali, robili zakupy, czytali. Dzieciaki zaś mogły nauczyć się życia poza domem dziecka.

Na koniec przyszedł czas na liczne podziękowania ludziom, dzięki którym możliwa była jego realizacja. Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Andrzej Szumowski dziękował obecnemu na finale akcji wiceprezydentowi miasta Tomaszowi Kossowskiemu, współtwórcom spektaklu: Małgorzacie Magrycie, Janinie Lachowskiej i Tadeuszowi Florowi.
Była też niespodzianka. Okręgowa Sekcja Samochodów Terenowych Automobilklubu Zamojskiego przekazała na ręce dyrektor Domu Dziecka w Zamościu - Edyty Panas, ufundowane przez siebie rowery.

Do realizacji projektu przyczynili się: Elżbieta Olszewska - dyrektor programowy Fundacji ABC XXI - Cała Polska czyta dzieciom i jego autorka, koordynator Andrzej Szumowski - dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury, Wydział Edukacji i Sportu UM, Prezydent Miasta Zamość oraz bank PKO BP, który wsparł akcję finansowo.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!