(© Fot. Magdalena Gawryś)

Moje pierwsze spotkanie z audiobookiem zaczęło się od małego zgrzytu - przenośny odtwarzacz CD odmówił współpracy i do wysłuchania „Legend polskich” Wandy Chotomskiej musiałam użyć komputera.

„Legendy polskie” to dziesięć dłuższych i krótszych opowieści - o Lechu, Czechu i Rusie, Popielu i Mysiej Wieży, Piaście, Smoku ze Smoczej Jamy, Czarodziejskim Młynku z Wieliczki, Warsie i Sawie, Bazyliszku, Złotej Kaczce, Sielawowym Królu, pasterce i księciu z Raciborza. Całe nagranie zajmuje dwie godziny i dwadzieścia pięć minut.

Przekazywane z pokolenia na pokolenie, zostały zapisane przez Wandę Chotomską. Język tych opowieści jest literackim, barwnym polskim językiem, nie ma w nim jednak żadnych udziwnień, nie ma też potrzeby zastanawiania się nad poszczególnymi słowami.

Legendy czyta Wiktor Zborowski. Jego interpretacja jest żywa, aktor podkreśla każdą zmianę nastroju czy tempa, jednocześnie ma się wrażenie, że książka czyta się sama. Całość dopełnia muzyka, nie brzmi ona w tle, są to jedynie akcenty w odpowiednich miejscach. Audiobook, w przeciwieństwie do tradycyjnej książki, wymaga ciągłej koncentracji, nie da się tu tak po prostu przerzucić kilku kartek do tyłu, jedyną metodą powtórki „niedosłuchanego” fragmentu jest zapamiętanie czasu i precyzyjne ustawianie suwaka.

Teoretycznie „Legendy polskie” są lekturą dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, ale znajomość tych opowieści może się przydać także w dorosłym życiu i to w najmniej spodziewanych okolicznościach.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!