Dziś oraz jutro można spodziewać się silnego wiatru oraz obfitych opadów deszczu (lokalnie burz) na terenie całego kraju!

Choć Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia, dla wszystkich województw prócz woj. warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, to jednak Wiadomości24.pl ostrzegają, że silny i porywisty wiatr będzie występować na terenie całej Polski.

Bardzo silny wiatr mocno daje się we znaki mieszkańcom naszego kraju. Im bliżej wieczora i nocy, tym będzie się on wzmagać. Średnia prędkość wiatru wynosić będzie 40-60 km/h. W porywach może osiągać prędkość 70-90 km/h. Na Pomorzu i w górach porywy będą jeszcze mocniejsze. Na tych terenach bowiem mogą osiągać prędkość 90-110 km/h! Silnemu wiatrowi mogą towarzyszyć równie gwałtowne opady deszczu, a lokalnie nawet burze.

Jak poinformował TVN24, we wsi Lalin, niedaleko Sanoka, zginął mężczyzna, przygnieciony powalonym przez wiatr kominem.

Należy spodziewać się dużych zniszczeń. Oto niektóre z możliwych skutków silnego wiatru: uszkodzenia lub zniszczenia zabudowań, wież, kominów, zrywanie i linii napowietrznych, wyrywanie drzew z korzeniami, utrudnienia komunikacyjne. Aby zmniejszyć szkody jakie może wyrządzić wiatr należy z balkonów i parapetów zdjąć lub zabezpieczyć wszystkie rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr. Zaleca się nie parkowanie samochodów pod drzewami i tablicami reklamowymi.

IMGW wydało również ostrzeżenie przeciwpowodziowe dla terenów nadmorskich, gdzie spodziewany jest wzrost poziomu wód do strefy stanów ostrzegawczych. Tereny te zagrożone są tzw. cofką (cofanie się wody w rzekach w górę koryta) w ujściowych odcinkach rzek, a w konsekwencji podtopieniami obszarów zurbanizowanych. Istnieje ryzyko zalania obszarów przylegających bezpośrednio do morza.

Taki stan rzeczy gwarantuje nam niż o imieniu Kirsten, który przesuwa się w kierunku morza Bałtyckiego, by jutro znaleźć się w jego centrum. Poniżej dwie mapy barometryczne pokazujące omawiany niż.
Niż Kirsten z godziny 6. rano
Położenie niżu Kirsten 13 marca

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!