Na miesiąc przed premierą filmu „Kamienie na szaniec” wybuchł skandal. Czyż lepszej reklamy mogli spodziewać się producenci obrazu w reżyserii R. Glińskiego? Pojawiły się pierwsze wołania o bojkot filmu: Tylko świnie siedzą w kinie!

10 milionów złotych kosztowała filmowa adaptacja książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Polski Instytut Sztuki Filmowej dał 3 miliony, resztę dołożyli prywatni inwestorzy. Na 3 marca zapowiedziano uroczystą premierę, a od 7 marca obraz ma wejść na ekrany kin w całym kraju. Film „Kamienie na szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego już dziś wywołał skandal. Na Facebook’u pojawiły się nawoływania do bojkotu filmu.

Monolith Films, producent, zabiegał w środowiskach harcerskich o promocję filmu. Jednak podejmowane próby wcześniejszego obejrzenia filmu kończyły się fiaskiem. Do tej pory na przedpremierowe projekcje nie został zaproszony nikt ze środowisk harcerskich. Docierają do nas niepokojące opinie, ale trudno oceniać film którego się nie widziało – powiedział specjalnie dla W24 hm. Lucjan Brudzyński, zastępca Naczelnika ZHP – Nikt z władz Związku nie został zaproszony na zamknięte pokazy. Z opinią powstrzymamy się do czasu premiery.

Wydźwięk filmu jest antyharcerski, anty-AK-owski i antyinteligencki – Nasz Dziennik przedstawia opinię hm. Marka Podwysockiego – Są w nim rażące nieścisłości historyczne, zamieniano cechy charakterologiczne bohaterów. Janowi Bytnarowi „Rudemu” przypisano cechy Aleksego Dawidowskiego „Alka”, który z racji swojej głębokiej wiary miał wątpliwości, czy walczyć. Wątpliwości co do wartości filmowego dzieła ma też wnuk Aleksandra Kamińskiego, który miał stwierdzić, że film rażąco odbiega od literackiego pierwowzoru.

Tylko świnie siedzą w kinie


Jak na razie harcerskie środowiska obiega opinia, że film jest wyjątkowo haniebny, że rodziny bohaterów zostały przedstawione bardzo niekorzystnie, a samym bohaterom nadano cechy niezgodne z rzeczywistością. W Internecie pojawiają się pytania: Czy według Ciebie, Druhno, Druhu, bohaterowie „Kamieni Na szaniec" byli tchórzami, którzy nie ogarniali chaosu i chcieli popełnić samobójstwo?! Jeśli nie, to przyłącz się do akcji zbojkotowania filmu, który tak przedstawia naszych bohaterów! Udział w bojkocie zapowiedziało już kilkaset młodych osób.

W tym tygodniu Fundacja Harcerstwo Drugiego Stulecia postanowiła zwrócić się do prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, aby nie obejmował patronatem obrazu R. Glińskiego. Zapowiedziano spotkanie z władzami organizacji harcerskich, by wypracować wspólne stanowisko w sprawie obraźliwego dla harcerzy filmu.

Przypomnijmy, że „Kamienie na szaniec” to nie jakaś fikcja literacka. To opisane losy prawdziwych ludzi, którzy swoją służbę Bogu i Polsce niejednokrotnie okupili życiem. To hołd złożony dla nich.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!