Narodowe Muzeum Morski w Gdańsku wzbogaciło się o nowe eksponaty. Placówka otrzyma broń palną z XVII i XVIII wieku, wydobytą z morza w pobliżu Rowów.

Płetwonurkowie z Urzędu Morskiego w Słupsku, wspierani przez archeologów podwodnych i konserwatorów z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, wydobyli z morza w pobliżu Rowów zbiór broni palnej oraz fragmenty drewnianych beczek i skrzyń, służących prawdopodobnie do przechowywania i transportu broni. Znalezisko to głównie pistolety skałkowe, datowane na XVII i XVIII w.

Arsenał został już przekazany do Działu Badań Podwodnych. Po wstępnym zinwentaryzowaniu i opracowaniu artefakty zostaną poddane badaniom i konserwacji w muzealnej pracowni konserwatorskiej. Wtedy też będzie można jednoznacznie określić, jak duże jest to znalezisko, czyli ile pistoletów wchodzi w skład zbioru. - Konserwacja pozyskanych eksponatów będzie dość skomplikowana, jak zwykle, kiedy mamy do czynienia z artefaktami wykonanymi z różnych materiałów, w tym wypadku z drewna i metalu - mówi Irena Rodzik, kierownik Działu Konserwacji.

- Mamy nadzieję, że znajdziemy znaki rusznikarskie, które pozwolą określić dokładnie nie tylko wiek eksponatów, lecz także miejsce powstania. Już teraz możemy stwierdzić, że zbiór robi wrażenie, a po renowacji będzie naprawdę piękny. Docelowo obiekty mają trafić do Działu Historii Żeglugi i Handlu Morskiego NMM, który ma już w zbiorach broń z innych wraków badanych przez gdańską placówkę. Odnaleziona kilka dni temu broń to kolejne ciekawe znalezisko, z którym w ostatnim czasie mają do czynienia specjaliści z NMM. Wiosną przebadali oni wrak Szklanego, będącego prawdopodobnie pozostałością statku handlowego z II połowy XVII w., zaś w ub. r. spenetrowali szczątki Portowca, jednostki zbudowanej zapewne w pierwszym dziesięcioleciu XIX w., z którego pozyskano m.in. fragmenty obuwia, naczynia ceramiczne, narzędzia ciesielskie oraz fragmenty glinianych fajeczek.

Marek Adamkowicz (aip)

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!