Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SKOK-i będą pod nadzorem bankowym

Redakcja
Przemysław Jahr, domena publiczna
O objęcie SKOK-ów skuteczniejszym nadzorem apelował kilka miesięcy temu Bank Światowy i Europejski Bank Centralny. Dziś Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe zostaną objęte nadzorem bankowym.

Od początku swojego istnienia kasy, które obsługują dziś prawie 2,3 mln Polaków, są autonomicznymi instytucjami, które - w odróżnieniu od banków - nie muszą przesyłać raportów ze swoich działań nadzorowi finansowemu i Narodowemu Bankowi Polskiemu i nie są kontrolowane przez nadzór finansowy.

5 listopada 2009 r. Sejm uchwalił ustawę o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych. Ustawa została uznana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za niezgodną z konstytucją RP i trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Bronisław Komorowski wycofał się z części zapytań i ostatecznie Trybunał orzekał o zgodności z konstytucją dwóch przepisów; czy w SKOK-ach, zamiast zgromadzenia wszystkich członków, ma występować - jak jest zapisane w nowej ustawie - zebranie wybranych przedstawicieli oraz czy tzw. fundusz stabilizacyjny, może w latach 2009-10 r. zadziałać jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a więc pokryć roszczenia oszczędzających w przypadku upadłości którejś z kas.

Trybunał uznał, że oba przepisy są niezgodne z konstytucją, ale "nie są one nierozerwalnie związane z całą ustawą". W pierwszym temacie wskazał, że zlikwidowanie przez ustawę możliwości podejmowania decyzji przez zgromadzenie wszystkich członków SKOK-ów "narusza autonomię i samorządność oraz wolność zrzeszania się w ramach spółdzielni". Co do drugiego przepisu Trybunał uznał, że "w związku z określeniem przedziału czasowego obowiązywania tych regulacji na lata 2009-2010 nie znajdą one żadnego zastosowania - są puste i bezprzedmiotowe". Wątpliwość prezydenta jest przeterminowana, gdyż żadna z kas w tych latach nie upadła, a więc oszczędzający nie tracili swoich pieniędzy ulokowanych w kasach.

SKOK-i do dnia dzisiejszego, w odróżnieniu do banków, są zwolnione z podatku, wyłączone z nadzoru bankowego, nie mają konieczności opłacania składek do Narodowego Banku Polskiego oraz składek na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Trybunał Konstytucyjny orzekł zatem, że ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych może wejść w życie. Orzeczenie Trybunału jest milowym krokiem w kierunku wcielenia SKOK-ów do państwowego nadzoru finansowego.

Na podstawie:

Komunikat prasowy po rozprawie dotyczącej spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto