Skoki. Letnie Grand Prix: Koudelka wygrywa w Hinzenbach. Stoch dziesiąty

Dawid Bożek
Dawid Bożek
Roman Koudelka wygrał zawody Letniej Grand Prix w austriackim Hinzenbach. Najwyżej sklasyfikowanym z biało-czerwonych był Kamil Stoch, który zajął 10. miejsce.

To była szczęśliwa niedziela dla Czecha, który po raz pierwszy w karierze zwyciężył w zawodach najwyższej rangi. Koudelka po planowanej półtoramiesięcznej przerwie treningowej wrócił do rywalizacji na ostatnie dwa konkursy i na pewno tej decyzji nie żałuje. 25-letni zawodnik przez cały weekend w Austrii skakał bardzo dobrze, a dziś tę dobrą dyspozycję przypieczętował zwycięstwem. Choć po pierwszej serii liderem był Gregor Schlierenzauer, Koudelka w finale skutecznie zaatakował reprezentanta gospodarzy. Skoczył 92 metry, co było najdłuższym skokiem konkursu. Na trzecim miejscu zawody w Hinzenbach zakończył Niemiec Marinus Kraus.

Polacy w tym konkursie nie byli siłą dominującą. Po pierwszej serii żaden z zawodników Łukasza Kruczka nie znalazł się w pierwszej dziesiątce, w finale zdołał się do niej doczołgać jedynie Kamil Stoch, notując przy tym spory awans (z 21. pozycji). Zaraz za Stochem rywalizację ukończył Maciej Kot, 13. był Piotr Żyła, 15. lokatę zajął triumfator Letniego Pucharu Kontynentalnego oraz aktualny mistrz świata juniorów Jakub Wolny, a 22. był Dawid Kubacki. Wczoraj do konkursu nie awansował Stefan Hula.

Po zawodach na Energie AG-SkisprungArena rozstrzygnęła się sprawa zwycięstwa w klasyfikacji generalnej LGP. Na pozycję lidera wskoczył Jernej Damjan, który o 9 punktów wyprzedza Norwega Phillipa Sjoeena. Sjoeen nie pojawił się dziś w Hinzenbach, nie pojawi się również 4 października w finałowych zawodach sezonu w Klingenthal. To oznacza, że Damjan, 18 zawodnik dzisiejszego konkursu, ma już 101 punktów przewagi nad trzecim w tym zestawieniu Japończykiem Taku Takeuchim i tym samym zapewnił sobie końcowy triumf. Damjan jest pierwszym w historii Słoweńcem, który wygrał Letnią Grand Prix w skokach.