Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląska akcja szczepienia lisów. Samoloty zrzucą 220 tys. kostek leku

Redakcja
Haggblom, Lisa, domena publiczna
Od soboty 21 kwietnia do poniedziałku 30 kwietnia Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zarządził akcję szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Obszar akcji obejmie ponad 10 tys. metrów kwadratowych.

Jak powiedział Gazecie Wyborczej Tadeusz Sarna, wojewódzki lekarz weterynarii: Podczas wiosennej akcji szczepionki będą zrzucane z samolotów w lasach, na polach, łąkach w parkach i w ogródkach działkowych. Śląskie służby weterynaryjne podały, że dzięki systematycznym szczepieniom radykalnie spadło zachorowanie zwierząt na wściekliznę. W 2002 roku zanotowano osiem przypadków tej choroby u lisów, w 2003 roku tylko jeden, u kuny. W latach 2007-2010 nie odnotowano żadnego przypadku choroby. W zeszłym roku wykryto jeden u lisa - komentuje lekarz wojewódzki.

Szczepionki to małe brunatne kostki o zapachu mocno zepsutej ryby, w środku których znajduje się kapsułka ze środkiem przeciwko wściekliźnie. Lisy wyczuwają kostki z odległości prawie 800 metrów, ale w przypadku, kiedy zostaną one dotknięte przez człowieka, lisy już takiej kostki nie wezmą do pyska. Stąd apel o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. W tym roku zostanie wyłożonych ponad 220 tys. szczepionek przeciw wściekliźnie.

Szczepionka nie jest niebezpieczna dla ludzi, niemniej w przypadku kontaktu z płynną zawartością kapsułki zawartej w kostce, należy umyć ręce bieżącą wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Przez dwa tygodnie po zakończeniu akcji na tereny niezabudowane nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych.

Z danych przekazywanych przez myśliwych wynika, że w województwie śląskim żyje obecnie ponad 7,5 tys. lisów. Akcja ich szczepienia jest przeprowadzana od 1995 roku, wiosną i jesienią - dodaje Tadeusz Sarna.

Szczegółowych informacji o akcji szczepienia lisów udziela Rzecznik Prasowy Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach pod nr tel.: 32 609 16 11.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto