Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SLD chce przypodobać się kombatantom spod Lenino? Zorganizuje obchody w Sejmie

Władysław Polakowski
Władysław Polakowski
Radomil / CC 3.0
SLD zorganizuje obchody 70. rocznicy bitwy pod Lenino. Sojusz zaprosił kombatantów armii Berlinga na sobotę do Sejmu.

Rzecznik SLD, Dariusz Joński powiedział, że jego partia sprzeciwia się dzieleniu kombatantów na "lepszych i gorszych". Pomysł Sojuszu chwali część z nich - informuje serwis RP.pl. Ostrożność doradza prezydencki doradca, Tomasz Nałęcz, który obawia się podziałów w środowisku. "W III RP rzeczywiście można zauważyć pewną dysproporcję w mówieniu o kombatanckich zasługach, ale nie bierze się to się z chęci dzielenia krwi przelanej za Polskę, ale jedynie zadośćuczynienia tym, o których milczano" - powiedział Nałęcz. Z kolei SLD uważa, że rocznica bitwy nie została wystarczająco uczczona.

W PRL, 12 października obchodzono święto wojska, które przeniesiono w III RP na 15 sierpnia. W 2003 r. Leszek Miller, jako premier uczestniczył w obchodach 60. rocznicy bitwy. W 2008 r. na terenie, gdzie została stoczona, odczytano list prezydenta Lecha Kaczyńskiego - przypomina "Rzeczpospolita". W bieżącym roku na Białoruś pojechał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i doradca prezydenta Waldemar Strzałkowski. Nałęcz zwraca uwagę, że trudno przeprowadzić uroczyste obchody z udziałem polskich władz w tym kraju. SLD jednak uważa, że musi je wyręczyć, bo nie chciały uczcić bitwy.

"Mam dobry kontakt z ambasadorem Białorusi i wiem, że byli przygotowani na wizytę na wyższym szczeblu" - powiedział "Rzepie" płk Sławomir Majszak, szef Stowarzyszenia Pamięci Generała Zygmunta Berlinga i Jego Żołnierzy.

Podczas obchodów zorganizowanych przez SLD zaprezentowany zostanie projekt uchwały sejmowej, mówiącej że: „Sejm sprzeciwia się wszystkim próbom dzielenia i różnicowania wysiłku kombatantów w zależności od tego, w jakich formacjach walczyli”.

Bitwa pod Lenino toczyła się od 12 do 13 października 1943 r. Wzięła w niej udział 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki ramię w ramię z sowiecką 33. Armią. Bilans strat był ogromny. Kościuszkowcy przełamali co prawda obronę niemiecką, ale po dwóch dniach musieli zostać wycofani z frontu z powodu ogromnych strat liczebnych. Walka została uznana za chrzest bojowy Ludowego Wojska Polskiego i stała się symbolem komunistycznej propagandy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto