Sojusz Lewicy Demokratycznej chce likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej Sojusz Lewicy Demokratycznej chce likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej

Sojusz Lewicy Demokratycznej chce likwidacji Instytutu Pamięci Narodowej. (© Adam Sęczkowski)

Jak informuje "Rzeczpospolita" Sojusz Lewicy Demokratycznej, przygotował ustawę w myśl której 30 czerwca tego roku miałaby nastąpić likwidacja Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej: "do zadań Instytutu należy gromadzenie i zarządzanie dokumentami organów bezpieczeństwa państwa, sporządzonymi od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r., prowadzenie śledztw w sprawie zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz prowadzenie działalności edukacyjnej."

"Rzeczpospolita" w swoim artykule podaje, że Sojusz Lewicy Demokratycznej domaga się, aby w ostatnim dniu czerwca br. przestały obowiązywać oświadczenia lustracyjne o tajnej współpracy ze służbami specjalnymi PRL. Niezakończone postępowania lustracyjne powinny - wedle ustawy autorstwa SLD - być umorzone z dniem wejścia w życie ustawy, a akta zgromadzone przez IPN trafić do instytucji Archiwów Państwowych.

Członkowie SLD uważają, że Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, nie jest już dziś potrzebny, a rocznie kosztuje bardzo dużo.

SLD podkreśla, że nie wnioskuje o zaprzestanie ścigania przestępstw popełnionych w okresie PRL przez funkcjonariuszy państwa komunistycznego i Służby Bezpieczeństwa. Proponuje w ustawie przeniesienie kompetencji IPN na prokuraturę. Działalność edukacyjna prowadzona przez IPN miałaby być "przerzucona" na ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!