Farbę redukującą poziom formaldehydu warto stosować w pokojach dziecinnych i sypialniach Farbę redukującą poziom formaldehydu warto stosować w pokojach dziecinnych i sypialniach

Farbę redukującą poziom formaldehydu warto stosować w pokojach dziecinnych i sypialniach (© Materiały prasowe / Śnieżka)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Z punktu widzenia zdrowia jakość powietrza we wnętrzach ma coraz większe znaczenie. W budynkach spędzamy ok. 80 proc. naszego życia. Dlatego priorytetem w nowoczesnym projektowaniu powinien być komfort, zdrowie i bezpieczeństwo osób w nich przebywających.Wentylacja - wymiana powietrza i usuwanie wilgoci


Za głównego „winowajcę” niskiej jakości powietrza wewnątrz budynków uznać można niewłaściwą wentylację.
Obecna dziś pogoń za ograniczaniem zużycia energii i rosnąca szczelność przegród spowodowała, że nowe obiekty wymagają lepiej opracowanego systemu dopływu świeżego powietrza. Źle zaprojektowana wentylacja może się okazać niewystarczająca.

Marcin Demski, firma Okpol, producent okien dachowych
– W polskich domach, gdzie góruje wentylacja grawitacyjna, świeże powietrze napływa przez stolarkę lub umieszczone w ścianach nawiewniki. Gdy zmniejszymy przepływ powietrza, kanały wentylacyjne zamiast odprowadzać zużyte powietrze, mogą zacząć doprowadzać świeże. Kratek, z których „ciągnie” chłód, nie powinniśmy zatykać, gdyż prowadzi to do wzrostu poziomu dwutlenku węgla i wilgotności.


Wentylowanie pomieszczeń ma na celu wymian ę powietrza i usunięcie nadmiaru pary wodnej.
Szacuje się, że optymalna wilgotność powietrza dla człowieka waha się w przedziale 40-60 proc. W środowisku zbyt suchym cierpimy na problemy z oddychaniem, w zbyt wilgotnym – wzrasta ryzyko rozwoju szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów (tych należy się szczególnie wystrzegać, docieplając dom).

Adam Buszko, ekspert firmy Paroc, producenta izolacji
Grubsza izolacja ścian pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, ale w przypadku niedokładnego wykonania sprzyja formowaniu się wilgoci w miejscach mostków termicznych . Ze względu na naturalną paro-przepuszczalność i odporność na działanie wilgoci, bardzo dobrze w tej roli sprawdza się wełna kamienna. Materiał pozwala ścianom „oddychać” i wypełnia dobrze puste przestrzenie , co pomaga zniwelować mostki termiczne.

Czytaj także

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

izzka (gość)

ja juz sie staram, zeby mnie nic nie truło, zainwestowałam w oczyszczacz powietrza w media expert i licze na to, ze to sprawi, ze bedzie nam sie lepiej oddychało...

monkel (gość)

Dlatego warto własnie mieć oczyszczacz powietrza. Kupiłem electroluxa jak były smogi i bardzo fajna sprawa.