Jak można było przewidzieć, film Antoniego Krauzego "Smoleńsk" zdobył najwięcej antynagród filmowych, odpowiedników amerykańskich anty - Oscarów. Zdobywając 7 Węży wyrównał dotychczasowy rekord filmu "Kac Wawa" (7 Węży w 2013 roku).

Gala przyznania nagród wymyślonych przez krytyków filmowych: Kamila Śmiałkowskiego, Krzysztofa Spóra i Konrada Wągrowskiego tradycyjnie odbyła się w Prima Aprilis. Oprócz Wielkiego Węża za powrót do kina socrealistycznego w jego najczystszej postaci (tylko z odwróconymi biegunami), "Smoleńsk" wyprodukowany przez Macieja Pawlickiego zdobył polskie odpowiedniki hollywódzkich Złotych Malin w następujących kategoriach: najgorsza reżyseria (Antoni Krauze), najgorsza rola żeńska (Beata Fido), najgorszy scenariusz (Tomasz Łysiak, Antoni Krauze, Maciej Pawlicki, Marcin Wolski), najgorszy duet na ekranie (Beata Fido i Redbad Klijnstra), najbardziej żenująca scena (Azjaci protestujący pod Wawelem), najbardziej żenujący film na ważny temat.

Tegorocznymi laureatami Węży zostali także: Michał Lesień za najgorszą rolę męską w obrazie "Kobiety bez wstydu", Marian Dziędziel za występ poniżej talentu w filmie "Gejsza", Ola Gintrowska za najgorszy teledysk okołofilmowy ("Missing" do filmu "Słaba płeć?"), Maciej Stuhr za dubbing samego siebie w filmie "Czerwony kapitan" (tzw. "efekt specjalnej troski"). Za najgorszy plakat uznano ten do filmu "Bóg w Krakowie", a za najgorszy przekład tytułu zagranicznego - "183 metry strachu" ("The Shallows" - dystrybutor UIP).

Największymi "przegranymi" tegorocznych Węży są filmy: "Historia Roja" (8 nominacji) i "#wszystkogra" (7 nominacji), które nie otrzymały żadnej statuetki. Po jednym zaledwie Wężu, mimo siedmiu nominacji, otrzymały filmy: "Gejsza" i "Kobiety bez wstydu".

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!