Zbigniew Ziobro Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (© Tadeusz Kowalski)

2 stycznia br. odbyła się w Katowicach konferencja prasowa Solidarnej Polski. Posłowie: Zbigniew Ziobro, Ludwik Dorn, Jacek Kurski i Mariusz Jędrysek, przedstawili koncepcję zawieszenia niekorzystnego dla Polski pakietu klimatycznego, wykorzystując w tym celu tzw. Europejską Inicjatywę Obywatelską.

Europejska Inicjatywa Obywatelska to nowy instrument w Unii, polegający na możliwości składania masowych petycji. Wchodzi ona w życie 1 kwietnia br. Jej pierwszym etapem jest stworzenie komitetu organizacyjnego, składającego się z przedstawicieli co najmniej siedmiu krajów Unii, który zarejestruje inicjatywę w Komisji Europejskiej.

W kolejnym etapie zbierane są podpisy. Łącznie trzeba ich zebrać milion, proporcjonalnie do liczby członków Parlamentu Europejskiego z danego kraju. Na przykład w Polsce trzeba zebrać minimum 37,5 tys. podpisów. Po złożeniu podpisów KE ma trzy miesiące na ustosunkowanie się do wniosku. W razie braku reakcji KE, wniosek jest podstawą do zorganizowania ogólnoeuropejskiego referendum.

Według polityków Solidarnej Polski pakiet klimatyczny jest wyjątkowo dla Polski niekorzystny. Spowoduje on wzrost kosztów energii elektrycznej od 2013 r. o 30-40 proc., a w perspektywie do roku 2020 nawet o 80 proc. Wprowadzenie pakietu klimatycznego, który polega na redukcji emisji dwutlenku, węgla jest bardzo kosztowne, a przy tym jest bez znaczenia dla globalnej emisji gazów cieplarnianych. Obecnie można już zaobserwować przenoszenie się przemysłu z Europy do krajów, w których takie ograniczenia nie obowiązują - czytamy na blogu Solidarnej Polski.

Czytaj dalej --->

Zbigniew Ziobro przypomniał, że energia w Polsce jest w 90 proc. wytwarzana z węgla kamiennego. Pakiet jest więc dla Polski bardzo niekorzystny. Zwrócił też uwagę, że Polska mając jednocześnie najwięcej w Europie lasów jest w dobrej sytuacji ekologicznej. Europoseł Ziobro podkreślił, iż "Solidarna Polska z inicjatywy pana marszałka Ludwika Dorna rozpoczyna wielkie przedsięwzięcie, bez precedensu w UE".

Ludwik Dorn wyraził nadzieję, że akcję poprą związki zawodowe, energetycy i pracodawcy. SP prowadzi już rozmowy z potencjalnymi sojusznikami Polski w tej sprawie: Czechami, Bułgarią, Rumunią. Dorn podkreślił, iż "SP chce postawić na nogi przynajmniej jedną czwartą Europy i rzucić ją na Brukselę i Strasburg w imię interesu Polski i naszego regionu, tych krajów mniej rozwiniętych gospodarczo, bo pakiet klimatyczno-energetyczny został de facto wymyślony po to, żeby zlikwidować nasze przewagi konkurencyjne".

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!