(© NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute)

Tetyda to lodowy księżyc Saturna przypominający nieco gałkę oczną. Sonda Cassini uchwyciła naturalnego satelitę planety w listopadzie ubiegłego roku.

Tetyda to piąty pod względem wielkości księżyc Saturna. Niektórzy widzą w nim podobieństwo do gałki ocznej. Wszystko za sprawą krateru Odyseusza przypominającego źrenicę.

Tetyda ma średnicę 1062 kilometrów. Jej powierzchnia zdradza burzliwą historię. Uderzały w nią liczne obiekty. Naukowcy nie znaleźli śladów aktywnych procesów geologicznych na tym księżycu.

Poniższe zdjęcie zostało wykonane przez sondę Cassini 10 listopada 2016 r. Wykonała je z odległości 367 tys. kilometrów od obiektu.

Sonda Cassini-Huygens została wystrzelona 15 października 1997 r. z przylądka Canaveral. W lipcu 2004 r. stała się pierwszym sztucznym satelitą planety.

NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!