(© NASA)

Sonda Juno weszła na orbitę Jowisza 5 lipca o godzinie 5.53 naszego czasu. To drugi tego typu obiekt w historii, który został sztucznym satelitą największej planety Układu Słonecznego.

Potwierdzenie udanego wejścia na orbitę Jowisza odebrali specjaliści z Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie w Kalifornii - podaje NASA.

O 5.18 naszego czasu na 35 minut włączony został silnik główny sondy Juno. Jego zadaniem było zmniejszenie prędkości sondy. Po wyłączeniu silnika 18698 ogniw słonecznych obróciło się w kierunku Słońca, by móc czerpać niezbędną do pracy energię.

Sonda Juno została wystrzelona 5 października 2011 r. Do Jowisza dotarła po blisko pięciu latach lotu w międzyczasie bijąc rekord prędkości obiektu uczynionego ludzką ręki rozpędzając się do 257,5 tys. kilometrów na godzinę.

Misją Juno będzie badanie atmosfery Jowisza, przede wszystkim jej składu chemicznego, temperatury itp. Sonda ma dostarczyć danych, które pozwolą odpowiedzieć na pytania o przeszłość Jowisza. Badacze chcą dowiedzieć się więcej na temat stałego jądra planety i jej pola magnetycznego.

Równolegle pracują największe teleskopy naziemne. Bardzo Duży Teleskop[/a] fotografował niedawno Jowisza w podczerwieni. Badacze chcą stworzyć dokładną mapę planety.

"Mapy te pomogą ustalić zakres tego, czego świadkiem będzie Juno w nadchodzących miesiącach. Obserwacje na różnych długościach fali pozwalają nam połączyć razem trójwymiarowy obraz tego, w jaki sposób energia i materia są transportowane w górę poprzez atmosferę." - mówił Leigh Fletcher, który kieruje zespołem badawczym.

Juno jest drugą sondą kosmiczną w historii, która weszła na orbitę Jowisza. Pierwszą była sonda Galileo, która dokonała tego w 1995 r.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!