(© NASA/JHUAPL/SWRI)

Odkryte przez sondę New Horizons równiny na Plutonie przypominają wyglądem zamarznięte błoto na naszej planecie. Nadano im roboczą nazwę Niziny Sputnika na pamiątkę pierwszego sztucznego satelity Ziemi.

Obszar równiny zajmuje około 20 kilometrów szerokości. Wokół niej zaobserwowano płytkie wgłębienia, które mogą być wynikiem sublimacji lodu.

Teraz zadaniem naukowców będzie dokładniejsze zbadanie zjawiska. Pomogą w tym zdjęcia wykonane w większej rozdzielczości, które przyśle sonda New Horizons.

Zespół NASA analizuje dane dotyczące atmosfery Plutona, jakie dostarczyła sonda. Dziesiątki tysięcy kilometrów za planetą karłowatą wykryła ona cząstki plazmy i zjonizowanego gazu porwane przez wiatr słoneczny.

Badania nad Plutonem trwają nadal, a naukowcy informują, że to najpewniej dopiero początek fascynujących odkryć związanych z tą planetą karłowatą, jakie dane jest nam poznać dzięki New Horizons.

Czytaj także: Wreszcie wiemy, jak wygląda powierzchnia Plutona. NASA pokazała pierwsze zdjęcia z przelotu New Horizons


Sonda New Horizons przeleciała nad Plutonem 14 lipca o godzinie 13.49. 15 lipca dotarły na Ziemię pierwsze zdjęcia i dane z próbnika. Po minięciu planety karłowatej leci on dalej badać Pas Kuipera.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!