Często zdarza się, że otrzymany prezent nam się nie podoba, otrzymaliśmy dwa lub trzy identyczne bądź też taki sam przedmiot już mamy. Można by takie "kukułcze jajo" oddać do sklepu. Okazuje się jednak, że nie wiemy jakie mamy prawo, aby to zrobić. Przynajmniej tak wynika z sondażu OBOP, przeprowadzonego na zlecenie UOKiK.

W okresie przedświątecznym często korzystamy z różnych promocji. Okazuje się jednak, że połowa konsumentów nie wie, iż może taki towar reklamować na takich samych zasadach, jak rzeczy kupione w normalnej cenie. Sklepy oczywiście tą niewiedzę bezwzględnie wykorzystują.

Na przeciwnym biegunie są ci, którzy sądzą, że sprzedawca musi taki produkt przyjąć. Otóż nie musi. Można go zwrócić wyłącznie wówczas, kiedy sklep nas o takiej możliwości poinformował podczas transakcji. Wiedzę o tym według OBOP-u wykazała tylko jedna trzecia ankietowanych.

Najczęściej właśnie mylimy reklamację towaru, który okazał się niepełnowartościowy, ze zwrotem produktu w pełni wartościowego. Ewelina Sękiewicz z Kancelarii Prawnej FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz, w rozmowie z dziennikiem.pl informuje: "Jeżeli towar konsumpcyjny jest zgodny z umową i w pełni sprawny, sprzedawca nie ma prawnego obowiązku przyjęcia zwrotu takiego towaru. Przyjęcie lub odmowa przyjęcia niewadliwego towaru zależeć będzie wyłącznie od polityki wewnętrznej danego przedsiębiorcy".

Niektóre sklepy oferują możliwość zwrotu zakupionego towaru, często w określonym tylko okresie. W szale przedświątecznych zakupów, warto więc pamiętać o tym, by wziąć paragon za zakupiony produkt i dowiedzieć się czy będzie można go zwrócić oraz w jakim czasie.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!