Donald Tusk - Prezes Rady Ministrów Donald Tusk - Prezes Rady Ministrów

Donald Tusk - Prezes Rady Ministrów. (© Wikipedia (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f1/Donald_Tusk_3.jpg))

Platformie Obywatelskiej znowu przybyło kilka punktów poparcia. Jak wynika z najnowszego sondażu GfK Polonia dla "Rzeczypospolitej", PO wygrałaby z 48 procentami wybory parlamentarne i mogłaby rządzić bez koalicjanta.

Jak wynika z sondażu, PO może liczyć na poparcie 48 proc. badanych, co dało by jej w nowym Sejmie aż 240 posłów. Oznacza to, że nie musiałaby szukać koalicjanta.

Spada natomiast poparcie dla PiS. Na początku sierpnia partia ta mogła liczyć na 39 proc. poparcie, a teraz na 35 proc. Z takim wynikiem PiS uzyskałby w nowym Sejmie 174 mandaty. Różnica między PO a PiS zwiększyła się z 6 do 13 punktów proc.

Nie zmienia się poparcie SLD. Może on liczyć na głosy 9 proc. ankietowanych - dokładnie tyle samo, ile w kilku poprzednich badaniach.

Z sondażu wynika także, że próg wyborczy przekroczyłyby jedynie trzy partie. Polskie Stronnictwo Ludowe, z poparciem 4 proc., znalazłoby się poza parlamentem. Pozostałe partie nie mają zbyt wielkich szans na sukces wyborczy. 1 proc. badanych przez GfK Polonia chce poprzeć Ligę Polskich Rodzin. Takie samo poparcie ma Unia Polityki Realnej.

Sondaż GfK Polonia dla "Rz" przeprowadziła od 19 do 24 sierpnia metodą wywiadów ankieterskich na próbie 1000 osób.

Podobnie wyniki prezentują się w sondażu PBD DGA dla "Gazety Wyborczej" przeprowadzonego w ostatni weekend. Partia Donalda Tuska może liczyć na 45 proc. głosów (wzrost o 1 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego badania), a PiS na 24 proc. (spadek o 3 pkt. proc.). Takie wyniki dają jeszcze większą przewagę PO nad PiS niż w badaniu dla "Rz" - 21 pkt. proc.

Również według tego sondażu do parlamentu weszłyby tylko trzy partie. SLD utrzymuje stabilne notowania na poziomie 9 proc. Natomiast PSL może liczyć tylko na 3 proc. poparcie.

Sondaż PBS DGA przeprowadzono w dniach 20-22 sierpnia na próbie 1014 osób.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!