Podobnie jak para oczu pozwalają człowiekowi postrzegać otaczający świat, bliźniacze sondy Solar Terrestrial Relations Observatory, nazywane w skrócie STEREO, pomagają naukowcom w obserwacji Słońca.

Na filmie zamieszczonym przez NASA widzimy obraz Słońca. Został wykonany instrumentem nazwanym koronografem. Nasza gwiazda kryje się za czarnym okręgiem. Dzięki niemu może obserwować koronę Słońca. Podobny efekt występuje podczas całkowitego zaćmienia. Badacze są więc w stanie dostrzec zmarszczki spowodowane przez załamanie światła, przepływ wiatru słonecznego, a także koronalny wyrzut masy.

Ten ostatni to po prostu chmura plazmy wyrzuconej przez Słońce. Je cząsteczki poruszają się z prędkością zbliżoną do prędkości światła. Na filmie widoczne są jako "śnieżenie". Erupcje wpływają w znacznym stopniu na otoczenie Słońca. Mogą spowodować szkody nie tylko obiektów znajdujących się na orbicie. Ich działalność rejestrowana jest również na Ziemi.

Misja bliźniaczych sond STEREO rozpoczęła się 26 października 2006 r. Jedna nazwana została STEREO-A, a druga STEREO-B.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!