Sopoccy koszykarze znów zwyciężają w Eurolidze

Marek Jarząbek
Zawodnicy Asseco Prokom Sopot zanotowali drugie zwycięstwo w europejskich pucharach. Ekipa z Trójmiasta tym razem okazała się lepsza od Żalgirisu Kowno, wygrywając w Gdańsku 65:60.

Sopocian do zwycięstwa ponownie poprowadził Daniel Ewing. Dzielnie wtórowali mu David Logan i Ronnie Burell, którzy z meczu na mecz pokazują coraz więcej atutów. Cała trójka zdobyła w sumie 2/3 wszystkich punktów zespołu, ale faktem jest, że zwycięstwo mogło być okazalsze. Logan i Ewing trafili razem zaledwie 14 z 34 oddanych rzutów. Na szczęście rywale również nie grzeszyli skutecznością.

Gospodarze, podobnie jak tydzień temu, lepiej zagrali w drugiej połowie, kiedy odrobili minimalne straty z pierwszych dwudziestu minut i wywalczyli kilkupunktową przewagę, której nie oddali już do końca spotkania. Kibice zgromadzeni w hali Olivia całe spotkanie oglądali jednak ze zdenerwowaniem, bo ich pupile znów musieli gonić wynik, a to właśnie spotkania z Litwinami i francuskim Nancy są kluczowe w kontekście awansu z grupy.

Po niezbyt udanym początku meczu, Daniel Ewing przebudził się w trzeciej kwarcie. Prokom rozpoczął ją serią celnych rzutów i wyszedł na prowadzenie 37:28, a Amerykanin zaczął regularnie trafiać zza linii 6,25 m. Najlepsi po litewskiej stronie wczorajszego wieczoru Darius Salenga i Jonas Maciulis doprowadzili po chwili do remisu 41:41. W ostatniej partii oba zespoły trafiały kosz za koszem, ale ostateczni z pojedynku rzutowego lepiej wyszli zawodnicy z Sopotu. Dwa celne trafienia z dystansu Ewinga dały prowadzenie 60:53, którego podopieczni Tomasa Pacesasa nie oddali już do końca.

Asseco Prokom Sopot - Żalgiris Kowno 65:60 (10:12, 15:16, 19:16, 21:15)

Asseco: Ewing 19(5), Logan 14, Burrell 11, Archibong 0, Hrycaniuk 0 oraz Nesovic 9(1), Burke 8, Dylewicz 4, Szczotka 0
Żalgiris: Maciulis 15(4), Janavicius 10(2), Woods 9, Jankunas 5, Kalnietis 4 oraz Salenga 17(2), Masiulis 0, Alijevas 0, Klimavicius 0, Zukauskas 0