Pokój łazienkowy w Pałacu Dietla Pokój łazienkowy w Pałacu Dietla

Pokój łazienkowy w Pałacu Dietla. (© Jerzy Fila)

Najsłynniejsza łazienka w Polsce znajduje się w Sosnowcu, w odrestaurowanym Pałacu Dietla.

Najsłynniejsza łazienka w Polsce znajduje się w Sosnowcu, w odrestaurowanym Pałacu Dietla, mieszczącym się przy ul. Żeromskiego.
Heinrich Dietel był XIX-wiecznym przemysłowcem branży włókienniczej. Swój pałac wzniósł w bezpośrednim pobliżu własnej fabryki. Jego najbardziej imponującą "komnatą" był i jest znowu (po renowacji) pokój łazienkowy. Ściany są bogato zdobione płytkami ceramicznymi, mozaikami, itp. Sam brodzik, pełniący funkcję wieloosobowej wanny o gabarytach małego basenu był przepięknie udekorowany ozdobną balustradą i stylowymi figurkami. Obecnie gruntownej renowacji poddano tylną ścianę brodzika, na której pyszni się mozaika z antycznymi motywami.

Warto przypomnieć, że walory obiektu od dawien dawna doceniają filmowcy, kręcąc tam sceny historyczne. Cały pałac warty zwiedzania za szczególnym poleceniem pokoju łazienkowego.

WIESZ COŚ WIĘCEJ NA TEN TEMAT? ZAREJESTRUJ SIĘ I NAPISZ ARTYKUŁ!
MASZ INNE ZDANIE NIŻ AUTOR MATERIAŁU? WYRAŹ JE W KOMENTARZU!

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!