Okładka książki Okładka książki

Okładka książki (© Darek Szczecina)

"Spod znaku lilijki" to książka o realiach działania harcerstwa w Gdyni w okresie międzywojennym i w latach wojny. Opisuje ważne i tragiczne wydarzenia okresu okupacji, walk i konspiracji.

„Spod znaku lilijki” pióra harcerza Alfonsa Śmierzchalskiego ps. Szary Wilk przybliża czytelnikom realia funkcjonowania harcerstwa w Gdyni w okresie II RP i w latach wojny. Autor przywołuje ważne i tragiczne wydarzenia okresu okupacji, walk i konspiracji. Napisana została z pozycji harcerza, uczestnika tamtych wydarzeń, ale odnosi się do wielu materiałów źródłowych.

Cenne w książce jest to, że autor obok czysto gdyńsko-harcerskich wątków przedstawia rys historyczny odzyskania przez Polskę Pomorza, budowę portu i miasta , a także przybliża czytelnikowi sytuacje polityczna w Europie.
Wiele miejsca autor poświęcił działaniom gdyńskich Szarych Szeregów oraz Tajnego Hufca Harcerzy. Szczegółowo opisał ich akcje, współpracę z Armią Krajową. A wszystko ilustrowane bogato fotografiami i kopiami dokumentów.

HR Alfons Śmierzchalski, „Spod znaku lilijki”, Gdynia 2011, stron: 428.


Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!