Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie poetyckie z mistrzem neologizmu - Henrykiem Wolniakiem

Isabella Degen
Isabella Degen
Henryk Wolniak-Zbożydarzyc - poeta i filozof.
Henryk Wolniak-Zbożydarzyc - poeta i filozof. K.Kuzborska/Archiwum H.Wolniaka
W Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu, odbędzie się promocja najnowszej książki Henryka Wolniaka pt. ''Ja godzinki odrodziwe''. Spotkanie poprowadzi i przybliży twórczość poety prof. Dorota Heck, w dniu 2 lutego (wtorek), o 18:00.

"Sięgając po słowo które jest Bogiem'', to tytuł spotkania i prezentacja najnowszej książki poety Henryka Wolniaka pt. ''Ja godzinki odrodziwe'', Wydawnictwa Miniatura w Krakowie.
Henryk Wolniak-Zbożydarzyc, nie tak dawno bo w roku 2015, obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Z tej to okazji, poecie poświęcono cały numer krakowskiego kwartalnika nr 15 (96) Metafora, który jest pięknym podsumowaniem 50. lat dorobku artystycznego.
Poezja artysty jest nieporównywalna, jeżeli już - to z Leśmianem czy Białoszewskim.
Poeta twierdzi: poezji przynależy duchowa radość, to gra o wszystko. Ludyczny charakter poezji ocala człowieka i ludzkość zbliża do Boga.
Wolniak przyznaje, że jego poezja nie jest łatwa w odbiorze, a to za sprawą wielu neologizmów. Ale we współczesnej poezji neologizm jest rodzajem metafory i przejmuje jej rolę. Tworzenie nowych słów jest cechą charakterystyczną jego wypowiedzi i jest własną oryginalnością twórczą. Stworzył słowa, które budzą niekłamany podziw u odbiorców jego poezji, dlatego można go z powodzeniem nazwać - mistrzem neologizmu. Najbardziej udane weszły już na stałe do kanonu literackiego: czasoczary, głodobogi, zauroczenia, anieliada, zageniuszki, wieczniny, myśliwieniec (jest ich już ponad tysiąc).
Jest twórcą oryginalnej poetyckiej triady 3xW /wolność, wieczność, wielkość/. Do tych trzech "W" można dołączyć witalność i one tworzą podstawę postawy twórczej niezwykłego poety.

A oto mały fragment wiersza, który Henryk Wolniak-Zbożydarzyc napisał na swoje 75 urodziny.
"Zaurodziwienie(c)"
... dziadygowiec pospolity / w narzepnym wieńcu / na czole / z umową śmieciową / z butonierki / staje żółcieniem / rozdmuchanym / przez wieczność / zawiecznioną / wśród słowiczynek / słowieczką / z apelem do siwobrodych /
o przywiew wiosny / z odezwą do wolnych / bez obowiązku / dostaw ducha / do współczesnych piekieł / owitana wolność / zamiłości / w złamanym skrzydle / zwiąże sumienia / w supeł pamięci / na rozerwany lot / do ziemi krwią / przesiąkniętej /
Henryk Wolniak-Zbożydarzyc, urodził 1939 roku w Wierzchlesie koło Wielunia. W 1963 roku ukończył filozofię na Wydziale Filozoficzno–Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Debiutował cyklem wierszy w "Odrze" (1962). Debiut książkowy, to zbiór poetycki pt. "Horyzont" (1965), w Wydawnictwie Ossolineum.
Tomikiem poetyckim „Proch" wyróżniony został (1972) nagrodą im. Tadeusza Peipera.
W 1980 roku był przewodniczącym - Tymczasowego Komitetu Założycielskiego Literatów Dolnego Śląska Solidarność. W latach 1982-1985 współredagował wydawane poza cenzurą czasopismo „Wolna Kultura“.
W połowie lat dziewięćdziesiątych, w oparciu o dramat "Dziady" Adama Mickiewicza i poemat "Pradziady" Henryka Wolniaka, Bogusław Kierc wyreżyserował spektakl teatralny pt. „Dziady-Pradziady”. Dramat był wystawiony i grany przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.
Henryk Wolniak-Zbożydarzyc opublikował już ponad dwadzieścia tomów wierszy, trzy dramaty, aforyzmy i inne utwory.
Dwa ostatnie tomy wierszy pt. „Dostawy ducha“ i nowe tomy „Wolniły i Zageniuszki“ (2013), "Miłuje" (2011), zaskakują niezwykłą świeżością ujęcia tematów takich jak: autotematyzm, nasza cywilizacja, religia, przemijanie, patriotyzm.

W roku 2013 został laureatem Nagrody Literackiej Czterech Kolumn (Lutynia), nagroda za neologizmy i za nowatorstwo w poezji. W roku 2015 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla kultury polskiej oraz za osiągnięcia w pracy twórczej.

Źródła: „Metafora" kwartalnik nr 15 (96) ISSN 0867-0544 NR IND 384739
http://wolniak.henryk.artwroc.com/poezja.htm

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto