Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie z doradcami - przygotowanie do podjęcia decyzji

Jerzy Jastrzębski
Jerzy Jastrzębski
Aby podjąć jakąkolwiek decyzję trzeba poznać dobrze zawód.
Aby podjąć jakąkolwiek decyzję trzeba poznać dobrze zawód. Jerzy Jastrzębski
W dniu 28 stycznia w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych odbyło się spotkanie z doradcą zawodowym Adrianną Ptaszyńską i Jolantą Bemaciak liderem Klubu Pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie.

Panie spotkały się z uczniami gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ramach projektu „PLANUJĘ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ ZAWODOWĄ”.

Szkolenie prowadzone przez doradców zawodowych miało na celu uruchomienie procesu planowania i podejmowania decyzji, związanych z wyborem zawodu i podjęciem przyszłej pracy przez uczniów niepełnosprawnych intelektualnie. Młodzież w trakcie zajęć uczyła się, jak rozpoznawać swoje predyspozycje zawodowe i wykorzystać w kontekście zawodów istniejących na rynku pracy.

-Nasza placówka prowadzi wiele projektów przygotowujących absolwentów do życia w społeczeństwie.- mówi dyrektor Placówki Ewa Lewicka - Jednym z nich jest współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy. Świadomy wybór zawodu, dostrzeżenie własnych ograniczeń z jednej stron, a z drugiej własnych możliwości to dla naszych uczniów olbrzymi krok do przodu. Chcemy ich przygotować tak aby mogli odnosić sukcesy na swoją miarę i doznawać jak najmniej rozczarowań.- podkreśla.

Specjaliści z Powiatowego Urzędu pracy przygotowali cała gamę pomocy dydaktycznych, aby to spotkanie uczynić jak najbardziej atrakcyjnym. Młodzi ludzie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.. Zadawali wiele pytań, poszukiwali odpowiedzi w przedstawianych im materiałach, rozwiązywali krzyżówki i prowadzili ożywioną dyskusję.

Współpraca z Powiatowym Zespołem Szkół i Placówek Specjalnych -tłumaczy Adrianna Ptaszyńska doradca zawodowy-ma ogromne znaczenie, nie tylko dla młodzieży i kadry dydaktycznej, lecz również dla pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie. Spotkania dostarczają wielu cennych spostrzeżeń, uczą empatii i współodczuwania. Wymagają z pewnością indywidualnego podejścia, w odpowiednim doborze metod i przekazu informacji oraz osobistego zaangażowania ze strony doradcy zawodowego. Doradztwo zawodowe jest procesem, który ma umożliwić realny wybór zawodu. W związku z tym urząd nie ogranicza działań do jednorazowych spotkań z młodzieżą, wręcz planuje i widzi potrzebę wsparcia uczniów w sposób cykliczny. Obecnie przygotowujemy kolejne warsztaty na temat metod poszukiwania zatrudnienia na chronionym i otwartym rynku pracy - dodała.

Takie projekty i spotkania są bardzo potrzebne z uwagi na specyfikę niepełnosprawności tej grupy młodzieży. Liczba zawodów, miejsc pracy na współczesnym rynku pracy jest dla nich ograniczona. Obecne ustawodawstwo również nie pomaga potencjalnym pracodawcom ani poszukującym pracy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto