W dniu 28 stycznia w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych odbyło się spotkanie z doradcą zawodowym Adrianną Ptaszyńską i Jolantą Bemaciak liderem Klubu Pracy z Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie.

Panie spotkały się z uczniami gimnazjum i Szkoły Przysposabiającej do Pracy w ramach projektu „PLANUJĘ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ ZAWODOWĄ”.

Szkolenie prowadzone przez doradców zawodowych miało na celu uruchomienie procesu planowania i podejmowania decyzji, związanych z wyborem zawodu i podjęciem przyszłej pracy przez uczniów niepełnosprawnych intelektualnie. Młodzież w trakcie zajęć uczyła się, jak rozpoznawać swoje predyspozycje zawodowe i wykorzystać w kontekście zawodów istniejących na rynku pracy.

-Nasza placówka prowadzi wiele projektów przygotowujących absolwentów do życia w społeczeństwie.- mówi dyrektor Placówki Ewa Lewicka - Jednym z nich jest współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy. Świadomy wybór zawodu, dostrzeżenie własnych ograniczeń z jednej stron, a z drugiej własnych możliwości to dla naszych uczniów olbrzymi krok do przodu. Chcemy ich przygotować tak aby mogli odnosić sukcesy na swoją miarę i doznawać jak najmniej rozczarowań.- podkreśla.

Specjaliści z Powiatowego Urzędu pracy przygotowali cała gamę pomocy dydaktycznych, aby to spotkanie uczynić jak najbardziej atrakcyjnym. Młodzi ludzie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.. Zadawali wiele pytań, poszukiwali odpowiedzi w przedstawianych im materiałach, rozwiązywali krzyżówki i prowadzili ożywioną dyskusję.

Współpraca z Powiatowym Zespołem Szkół i Placówek Specjalnych -tłumaczy Adrianna Ptaszyńska doradca zawodowy-ma ogromne znaczenie, nie tylko dla młodzieży i kadry dydaktycznej, lecz również dla pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Legionowie. Spotkania dostarczają wielu cennych spostrzeżeń, uczą empatii i współodczuwania. Wymagają z pewnością indywidualnego podejścia, w odpowiednim doborze metod i przekazu informacji oraz osobistego zaangażowania ze strony doradcy zawodowego. Doradztwo zawodowe jest procesem, który ma umożliwić realny wybór zawodu. W związku z tym urząd nie ogranicza działań do jednorazowych spotkań z młodzieżą, wręcz planuje i widzi potrzebę wsparcia uczniów w sposób cykliczny. Obecnie przygotowujemy kolejne warsztaty na temat metod poszukiwania zatrudnienia na chronionym i otwartym rynku pracy - dodała.

Takie projekty i spotkania są bardzo potrzebne z uwagi na specyfikę niepełnosprawności tej grupy młodzieży. Liczba zawodów, miejsc pracy na współczesnym rynku pracy jest dla nich ograniczona. Obecne ustawodawstwo również nie pomaga potencjalnym pracodawcom ani poszukującym pracy.


Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!