Stawianie moika Stawianie moika

Stawianie moika (© DK Dziergowice)

30 kwietnia odbyło się, jak co roku stawianie drzewa majowego, czyli moika. Impreza prowadzona była jak tradycja nakazuje: mężczyźni z całej wioski zebrali się, aby postawić przystrojony kilkumetrowy drewniany pal.

Moik, po śląsku zwany maibaumem to drzewko majowe.. Tradycja stawiania moja sięga już XV w. Wtedy stawiany był on właścicielom dóbr, wysokim urzędnikom lokalnym albo wyższej rangi oficerom. Zwyczaj stawiania maibaumu znany był na Śląsku, Węgrzech, Morawach, Czechach, Bawarii. Drzewko majowe i łodygi majowe ze świeżą zieleniną uosabiają siłę, ducha wzrostu, zdrowia i płodności. W XVII kościół zabronił jego stawiania, ponieważ uważany był, jako święto pogańskie.
W Solarni tradycja ta powróciła jedenaście lat temu. Mężczyźni stawiali moik, na szczycie którego była butelka dobrego wina, bądź kiełbasa. Przed postawieniem smarowano go różnymi pastami, aby był śliski. Kawalerzy z całej wioski po postawieniu moika próbowali wspiąć się na szczyt i zdobyć nagrodę, która została tam umieszczona i tym samym pokazywali pannom, że są gotowi na wydanie. Maibaum był swego czasu piknikiem, gdzie ludzie przynosili ze sobą koszyki z jedzeniem i piciem, a organizatorzy imprezy przygotowywali dla wszystkich ognisko i rozdawali świniaka z rożna. Jednak sytuacja ekonomiczna od tamtego czasu się zmieniła i teraz pojawiły się stoiska, gdzie można kupić sobie coś do jedzenia, bądź picia. Również wspinanie się kawalerów na moj nie jest już praktykowane.
Moik na Solarni rozpoczął się już około godziny szesnastej stawianiem drzewka majowego, co oznaczało rozpoczęcie całej imprezy. Festyn rodzinny posiadał swoją oprawę muzyczną. Najpierw wystąpiły dzieci i młodzież z Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji w Bierawie, które zaprezentowały swój talent muzyczny poprzez śpiew. W późniejszym czasie wystąpił śląski zespół „B.A.R”, a podczas wieczornej zabawy tanecznej grał zespół „Michel". W międzyczasie organizowane były różne gry i zabawy, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Cała impreza zakończyła się około godziny drugiej w nocy.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!