Kolejna plantacja, kolejni wietnamscy plantatorzy. Ponad 1800 krzewów konopi i 14,5 kilograma gotowego suszu ujawniła Straż Graniczna w jednym z domów na Śląsku.

Plantację Straż Graniczna ujawniła we wtorek 13 grudnia. Zatrzymani na plantacji dwaj mężczyźni wczoraj usłyszeli zarzuty naruszenia ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (nielegalna uprawa i zbiór). Za uprawę konopi na dużą skalę grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Plantatorzy to obywatele Wietnamu w wieku 27 i 36 lat. Obaj przebywali w Polsce nielegalnie.

Ujawniona plantacja znajdowała się w budynku na terenie prywatnej posesji
w jednej z wsi w powiecie myszkowskim. Pomieszczenia przystosowano na potrzeby uprawy, montując tam specjalistyczne systemy napowietrzania, nagrzewania i zraszania. Energia elektryczna pobierana była z nielegalnego przyłącza.

W sumie funkcjonariusze SG zabezpieczyli 1848 krzewów, których wartość czarnorynkowa wynosi ok. 3 700 000 złotych oraz 14,5 kilogramów gotowego suszu o szacunkowej wartości 417 000 złotych. Zabezpieczono również aparaturę elektryczną, wentylacyjną i ogrodniczą na sumę 150 000 złotych.
Zgodnie z wskaźnikiem EUROPOLU z jednej dojrzałej rośliny można uzyskać 22 gramy suszu. Według opinii eksperta, z krzewów z ujawnionej plantacji, suszu można byłoby uzyskać niemal trzykrotnie więcej. Wszystko z powodu genetycznej modyfikacji roślin. Mają one niemal dwukrotnie krótszy okres wegetacji, a w efekcie końcowym można uzyskać więcej suszu z większą zawartością substancji psychoaktywnych THC. Hodowla konopi przynosi więc szybki i duży zysk, w porównaniu do dochodów uzyskiwanych np. z działalności gastronomicznej czy handlu tekstyliami. Jest niemal pewne, że w miejsce zlikwidowanej plantacji, powstaną kolejne.

Walka ze zorganizowana przestępczością narkotykową jest jednym z zadań Straży Granicznej. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej (NwOSG), istniejący zaledwie od września 2004 roku, odnosi w tej materii wymierne sukcesy. Plantacja ujawniona we wtorek to 22 uprawa ujawniona przez naszych funkcjonariuszy od początku 2010 roku.

chor. SG Agnieszka Golias
Rzecznik Prasowy
Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!