Wbrew doniesieniom mediów, jakoby straż miejska miała postawić specjalny posterunek przy Pałacu Prezydenckim ustaliliśmy, że nigdy nie było nawet takiego pomysłu. - Wszystko będzie tak, jak do tej pory - zapewnia biuro prasowe formacji.

- Nigdy nie było żadnych planów, aby powstał specjalny oddział w tym miejscu - mówi nam Anna Czerwińska z zespołu prasowego straży miejskiej.

Więcej mundurowych na Krakowskim

W związku z manifestacjami obrońców i przeciwników krzyża, przed Pałacem Prezydenckim pojawiło się więcej strażników miejskich i policjantów. 3 sierpnia, podczas nieudanej próby przeniesienia krzyża do kościoła św. Anny, na służbie w okolicach Krakowskiego Przedmieścia było 161 funkcjonariuszy, natomiast 9 i 10 sierpnia tę okolicę patrolowało 251 strażników.

Liczba patroli miejskich została zwiększona podczas demonstracji, gdyż była taka prośba z Urzędu Miasta. Poza tymi wyjątkami, na Krakowskim Przedmieściu prowadzone są zwykłe działania prewencyjne, o czym zapewnia zespół prasowy straży miejskiej m.st. Warszawy.

Anna Czerwińska wyjaśnia, że w tym miejscu jest zwykle więcej funkcjonariuszy, bo i charakter okolicy jest bardziej wyjątkowy. To centrum miasta - Starówka, Krakowskie Przedmieście - tu zawsze jest wiele ludzi i bezpieczeństwo musi być zapewnione, a więc normą jest częste patrolowanie. - Obecnie nie ma nadzwyczajnego niebezpieczeństwa, więc nie ma już zwiększonych patroli - tłumaczy Czerwińska.

- Nie ma też mowy o tym, aby inne części miasta były przez to zaniedbane - dodają.

Warszawska straż miejska stale współpracuje z policją z Komendy Stołecznej. Przy Pałacu Prezydenckim służy ok. 20-30 policjantów, w czasie ostatnich demonstracji - prawie 10 razy więcej. - Działamy w ramach przepisów prawa i wypełniamy nasze obowiązki - tłumaczy podinspektor Maciej Karczyński, rzecznik Komendy Stołecznej.

Wydatki straży miejskiej na akcję w ciągu trzech dni (3, 9, 10 sierpnia) sięgały kwoty 86 tys. zł. Dodatkowo uwzględnić należy wynagrodzenia za dodatkową pracę i koszty obdukcji poszkodowanych podczas manifestacji funkcjonariuszy. Doszło do dwóch wydarzeń, podczas których ucierpieli policjanci, hospitalizacja nie była jednak konieczna.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!