Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strony nie w pełni sprawne

Wojciech Kulesza
Wojciech Kulesza
Dostępność stron internetowych dla osób niepełnosprawnych to wciąż temat pomijany przez administrację państwową. Zaświeciła jednak jutrzenka nadziei na zmianę tego stanu rzeczy. Być może zmiany idą z góry, ze szczytów władzy...

W minionym roku temat osób niepełnosprawnych, a zwłaszcza niewidomych i niedowidzących kilkakrotnie szerokim echem odbił się w mediach i świadomości społecznej. Każdy chyba pamięta problemy, jakie napotkały w nowoczesnej polskiej demokracji osoby niewidome chcące oddać głos na swego przedstawiciela w Parlamencie Europejskim.

Dostępność serwisów instytucji publicznych dla osób niewidomych i niedowidzących to temat gremialnie pomijany przez urzędników. Wystarczą palce jednej ręki, by wyliczyć strony administracji publicznej, które zostały opracowane z myślą o tej grupie społeczeństwa.

Uczynienie serwisu internetowego urzędu bądź instytucji przyjaznym i spełniającym międzynarodowe kryteria dostępności to z reguły ostatni punkt w urzędowym budżecie, oczywiście o ile w ogóle jest to brane pod uwagę. To co w krajach Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych jest normą, a nawet uregulowanym prawem wymogiem, w Polsce wciąż zależy od dobrej woli co bardziej świadomego urzędnika.

Świadomość ta na szczęście wzrasta i do instytucji publicznych zaczyna docierać w końcu głos ludzi, którzy chcieliby na równych prawach uczestniczyć w życiu społecznym. I chociaż rzeczywistych działań jest wciąż jak na lekarstwo, to fakt ten pozwala z ostrożnym optymizmem patrzeć w przyszłość. A warto zaznaczyć, że kraj nasz oficjalnie zobowiązał się do tworzenia dostępnych serwisów publicznych.

Polska podpisała bowiem jako sygnatariusz w 2006 roku w Rydze Deklarację Ministerialną o dostosowaniu serwisów publicznych dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Niestety zawarty w niej cenzus czasowy określający docelową datę takich dostosowań na rok 2010 jest dla naszych urzędów mrzonką. Zazwyczaj o Deklaracji tej urzędnicy dowiadują się od osób bądź organizacji walczących z dyskryminacją cyfrową.

Jedną z takich organizacji jest Fundacja Widzialni, która za cel swych działań obrała właśnie walkę z tym zjawiskiem. Poprzez akcję informacyjną uświadamiającą powagę kwestii dostępności, a także dzięki badaniom i audytom witryn udało się Widzialnym nieco uchylić szczelnie zamknięte drzwi urzędowych portali. Działania te nie przeszły bez echa.

Swego oficjalnego poparcia udzieliło fundacji jak dotychczas sześć ministerstw: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, a także Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski.

Działania Widzialnych poparły także dwie najważniejsze osoby w państwie - Prezydent Lech Kaczyński oraz Prezes Rady Ministrów Premier Donald Tusk. To szczególnie ukazuje wagę i znaczenie kwestii dostępności, nieczęsto się bowiem zdarza by prezydent i premier zgadzali się i wyrażali słowa swego uznania dla tej samej inicjatywy.
W ważnej sprawie jak widać nie grają roli polityczne rozdźwięki i różnice. Pozostaje mieć nadzieję, że w tym duchu coraz dynamiczniej będą się rozwijać działania zmierzające do dorównania europejskim standardom. Przyniesie to niewątpliwe korzyści wszystkim. Rzecz jasna największym dobrem będzie pełny dostęp osób niepełnosprawnych do informacji, ale warto też powiedzieć o korzyściach wizerunkowych oraz czysto praktycznych.
Strona dostępna jest jednocześnie stroną użyteczną, która jest funkcjonalna i przyjazna w obsłudze. Zyskuje również na pozycjonowaniu w wyszukiwarkach internetowych. Jak widać myślenie o niepełnosprawnych się po prostu opłaca.**

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto