Protest studentów w Wałbrzychu przeciwko likwidacji filii Akademii Ekonomicznej Protest studentów w Wałbrzychu przeciwko likwidacji filii Akademii Ekonomicznej

Protest studentów w Wałbrzychu przeciwko likwidacji filii Akademii Ekonomicznej (© Dariusz Gdesz)

17 listopada - Międzynarodowy Dzień Studenta, to święto obchodzone na całym świecie od ponad sześćdziesięciu lat. Zostało ustanowione na pamiątkę wydarzeń praskich z 1939 roku.

Od czego się zaczęło


Wszystko zaczęło się od demonstracji studentów czeskich w Pradze 17 listopada 1939 roku. Tego dnia wyszli oni na ulice miasta, aby zaprotestować przeciwko wtargnięciu nazistów na teren Czechosłowacji. Demonstracja została krwawo stłumiona, zginęło wielu studentów, a 1200 znalazło się w obozach koncentracyjnych. Na pamiątkę tych wydarzeń podczas kongresu International Students Council w Londynie w 1941 roku 17 listopada ogłoszono Międzynarodowym Dniem Studenta. Jest on obchodzony w 65 krajach.

Co roku z tej okazji studenci na całym świecie organizują demonstracje, protestują przeciwko łamaniu podstawowych praw człowieka, dyskryminacji. Ich postulaty to wolność, tolerancja, równy dostęp do edukacji, swoboda wyrażania poglądów. Studenci solidaryzują się ze swoimi rówieśnikami z innych krajów, piszą petycje, organizują marsze, spotkania, dyskusje oraz różne imprezy.

W Polsce


Mimo iż na świecie Międzynarodowy Dzień Studenta obchodzony jest już od ponad 60 lat, w Polsce nie jest to popularne święto. Niewiele osób wie o tym, co wydarzyło się 17 listopada w Pradze. Co więcej, nawet studenci nie zdają sobie sprawy, że mają dziś swoje święto! Nawet jeśli uczelnie organizują jakieś obchody, nie biorą w nich udziału wszyscy studenci. W tym dniu odbywają się często normalne zajęcia. Tegoroczny Dzień Studenta wypada w sobotę, więc niektóre uczelnie przesunęły spotkania i marsze na inny dzień.

MDS do kalendarzy!


Media studenckie chcą oficjalnego wprowadzenia do polskich kalendarzy daty 17 listopada jako Międzynarodowego Dnia Studenta. Dzień ten powinien być wolny od zajęć, aby w tym czasie studenci mogli urządzać manifestacje, pisać petycje, rozmawiać o problemach polskich żaków oraz kolegów z innych krajów (np. z Białorusi), o warunkach studiowania, o tym, co można zmienić, ulepszyć.

W naszym kalendarzu można spotkać bardzo różne "święta", niemal każdy dzień jest dniem "czegoś". Dlaczego więc polscy studenci nie mieliby mieć oficjalnie swojego dnia 17 listopada? Na stronie www.studentix.pl/l/dzien/ (http://www.petycje.pl/2646) zamieszczono petycję, pod którą można dodać swój głos poparcia dla inicjatywy wpisania 17 listopada do polskiego kalendarza jako Międzynarodowego Dnia Studenta.

Wszystkim studentom z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta życzę samych piątek w indeksie, łatwych egzaminów, pełnego radości i zabawy życia studenckiego, zadowolenia z uzyskanej wiedzy oraz znalezienia satysfakcjonującej pracy!

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!