Włocławek dużym miastem nie jest, ale łatwo można się w nim zgubić. Dotyczy to zwłaszcza świeżo upieczonych studentów, którzy miasta nie znają. Dla nich przede wszystkim powstał ten krótki przewodnik.

We Włocławku działa kilka uczelni wyższych: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, Wydział zamiejscowy Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna,
Wyższa Szkoła Techniki i Przedsiębiorczości we Włocławku, Wyższe Seminarium Duchowne.
Jeżeli jesteś studentem jednej z nich to gratuluję i podaję kilka głównych informacji dotyczących komunikacji w mieście, miejsc gdzie można się smacznie i tanio posilić oraz miejsc, gdzie można spędzić czas po zajęciach.

Gdzie mieszkać
Pewnie każdy student, który do Włocławka się wybiera, ma już zapewnione miejsce zamieszkania, ale dla tych mniej zapobiegliwych czy zajętych podaję kilka propozycji, gdzie można się zatrzymać:

- Akademik PWSZ we Włocławku przy ul. Obrońców Wisły 1921 nr 21/25 - do dyspozycji jest 67 pokoi 1- (260 zł/miesiąc) i 2-osobowych (230 zł/miesiąc) z prysznicem, umywalką i lodówką w każdym pokoju, możliwością podłączenia internetu, parkingiem dla samochodów, barem, dużą salą gimnastyczną, siłownią oraz kilkoma mniejszymi salami do fitnessu. Akademik znajduje się po drugiej stronie Wisły, kawałek od centrum miasta. Autobusy, które dojeżdżają pod akademik: 1 (trzeba dojść), 6, 7, 9.

- Bursa Szkolna nr 2 - ul. Mechaników 1 - znajduje się trzy metry od PWSZ (Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej). Bursa skupia młodzież z różnych szkół: gimnazjalistów, licealistów i studentów. Do dyspozycji są pokoje 1-, 2- i 3-osobowe, łazienka i prysznice znajdują się na korytarzu.

Studentom ceniącym ciszę i spokój proponuję wynajem mieszkania bądź pokoju. Ceny pokoi we Włocławku wahają się od 200 do nawet 600 zł. Ogłoszeń można szukać w lokalnych gazetach i na stronach internetowych miasta, m.in. na stronie lokalnego serwisu q4.pl

Komunikacja
We Włocławku działa Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK), które umożliwia dojazd do każdej części miasta. Rozkłady autobusów można znaleźć tutaj.

Ceny biletów autobusowych:
Jednorazowe:
- do 15 min.: normalny - 2,10; ulgowy - 1,05,
- do 30 min.: normalny - 2,20; ulgowy - 1,10,
- powyżej 30 min.: normalny - 2,30; ulgowy - 1,15.

Karnety na jedną linię autobusową:
- do 15 min.: normalny - 10,50; ulgowy - 5,25,
- powyżej 15 min.: normalny - 11,50; ulgowy - 5,75.

Miesięczne:
- na jedną linią miejską, ważny na wszystkie dni miesiąca: normalny - 67,00,
- na jedną linię miejską łączoną z linią podmiejską: normalny - 33,00; ulgowy - 19,80,
- na wszystkie miejskie linie ważny na wszystkie dni miesiąca: normalny - 90,00.

Miesięczne - Szkolne dla uczniów szkół dziennych, podstawowych, gimnazjalnych, średnich i policealnych oraz studentów studiów dziennych:
- na jedną linię miejską, ważny na wszystkie dni miesiąca - 33,50,
- wszystkie linie, ważny na wszystkie dni miesiąca - 45,00.

Opłata za przewóz bagażu podręcznego, o wymiarach powyżej 60x40x20 cm jedną linią autobusową oraz opłata za przewóz zwierzęcia:
- do 15 min. - 2,10,
- do 30 min. - 2,20,
- powyżej 30 min. - 2,30.

Bilet kupowany u kierowcy
- normalny, dwustronnego kasowania (2 przejazdy) - 2,30,
- ulgowy , jednostronnie kasowany - 1,38,

Bilety okresowe nabywane na okres krótszy niż 1 miesiąc:
- na jedną dekadę - 1/3 ceny biletu miesięcznego + 1,50 zł,
- na dwie dekady - 2/3 ceny biletu miesięcznego + 1,00 zł,
- pół miesiąca - 1/2 ceny biletu miesięcznego + 1,00 zł.


Rozrywka
Samą nauką student nie żyje, dlatego warto poznać miejsca, gdzie żaki chodzą, gdzie jest miło i przyjemnie.

- Bravo- najbardziej znana dyskoteka w regionie; to propozycja dla miłośników tańca, głośnej muzyki, parkietu i zabawy. Klub czynny jest w piątki - 21.00 do 3.30 oraz w soboty - 21.00 do 4.30. Strona klubu,
- Czarny spichrz - jeden z najbardziej klimatycznych klubów w mieście. Ulubione miejsce miłośników alternatywnego brzmienia. To tu grali m. in. Maleńczuk, CKOD, Farben Lehre czy Lao Che,
- Vintage Club - klub mieści się w zabytkowej kamienicy, niepowtarzalną atmosferę lokalu tworzy różnorodny wystrój wnętrz, począwszy od czasów Ludwika po teraźniejsze. W lokalu można potańczyć na sali tanecznej, na którą zapraszają w piątki i soboty didżeje,
- Piekarnia - klub, który tętni życiem przez cały tydzień. We wtorki i czwartki odbywa się karaoke dla tych, którzy nie wstydzą się zaprezentować swoich umiejętności wokalnych przy innych. W weekend Piekarnia zaprasza na biletowane imprezy z didżejem. Klub otwarty jest od wtorku do soboty od 16. W dniach roboczych wstęp jest bezpłatny, w weekend wstęp na imprezę kosztuje 10 zł. Stona klubu.

Oprócz tego czas wolny można we Włocławku spędzać: w kinie (Multikino), w teatrze (Teatr Impresaryjny, Teatr Nasz), na pływalni (pływalnia Delfin), na kibicowaniu drużynom sportowym w Hali Mistrzów, w parku.

Jedzenie
Miasto oferuje kilka miejsc, gdzie można smacznie i tanio zjeść. Do takich miejsc należą m.in.:
Bar Guliwer, Pizzeria Country, Pizzeria Jamajka, La petite.

Co oglądać, czego słuchać, co czytać
We Włocławku działają liczne media, które przekazują mieszkańcom informacje z miasta i regionu: TV Kujawy, radio GRA- 89,2 MHz, Radio Hit Włocławek- 107,6 MHz, Radio PiK- 100,3 MHz, "Gazeta Pomorska", "Nowości Włocławskie", "Tygodnik Kujawski"

Więcej przydatnych informacji o mieście i o tym, co się w nim dzieje, znajdziecie na stronach: Scena Włocławek, Portal Radia GRA Włocławek, Lepsza strona Włocławka, Strona Samorządu Studenckiego PWSZ (strona tworzona przez studentów PWSZ zawierająca galerie zdjęć studentów z różnych wydarzeń studenckich czy informacje o akcjach i wydarzeniach kulturalnych miasta),Strona PWSZ (niezbędne informacje o uczelni, akcjach przez nią organizowanych, planach zajęć studentów czy stypendiach), Włocławski Portal Internetowy, Włocławski Portal Kulturalny.

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!