Okładka Okładka

Okładka (© Organizator)

Niezwykły głos Suzanne Vegi zabrzmi dziś w warszawskiej Sali Kongresowej, zaś jutro w Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina.

Suzanne Vega jest czołową reprezentantką muzyki folkowej lat 80. Z jej utworów czerpały Sinead O’Connor i Tracy Chapman. Nazywana jest poetką ulicy, ponieważ w swoich utworach opowiada o ludzkich problemach. Zauważa to, czego inni nie dostrzegają. Swoje spostrzeżenia przekazuje w sposób bardzo emocjonalny. Jej muzyka jest mroczna, ale piękna.

Urodziła się w 1959 roku w Santa Monica w Kalifornii. Muzyka towarzyszyła jej od dziecka. W wieku 11 lat zaczęła uczyć się gry na gitarze, a jako nastolatka miała już na koncie własne utwory i teksty piosenek. Fascynowała ją twórczość Leonarda Cohena, Lou Reeda i Boba Dylana, to oni wywarli wpływ na jej muzykę.

Na początku grała w folkowych klubach, m.in. w popularnym Folk City, w którym zarabiał na życie Bob Dylan. Na pierwszy kontrakt czekała 3 lata, udało jej się wtedy wydać swoją debiutancką płytę „Suzanne Vega”. Jeden z utworów z tego krążka, „Marlene on the Wall”, pojawił się na liście magazynu Rolling Stone w 100 najlepszych nagraniach lat 80., a cały album pokrył się platyną. Jej kolejna płyta, „Solitude standing”, podbiła świat.

Jej ostatni album nosi tytuł „Beauty & Crime” i jest osobistą refleksją piosenkarki o jej mieście Nowym Jorku, w tym o tragedii z 11 września, w której straciła brata. Jednak myli się ten, kto myśli, że utwory są smutne, czuje się w nich miłość do miasta. Otrzymała za tę płytę nagrodę Grammy.

Najbardziej znane piosenki Suzanne to: „Luka”, która powstała z inspiracji postacią synka sąsiadów oraz „Tom’s dinner”, którą śpiewa a capella. Piękny głos, poetyckie teksty, nastrojowe ballady i spokój, jakim emanuje przyciągają na jej koncerty rzesze miłośników. Suzanne Vega w tym roku pojawi się w 2 polskich miastach: Warszawie i Gdańsku. Jest to już 6 raz w Polsce tej niezwykłej artystki.

Koncerty:

Warszawa, Sala Kongresowa – 28 lipca godz. 20
bilety: 70-260 zł

Gdańsk, Filharmonia Bałtycka – 29 lipca godz. 20
bilety: 135-195 zł

Więcej na stronie Sali Kongresowej i Filharmonii Bałtyckiej.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!