Wraz z nadchodzącym Euro 2012 w całym kraju powstają autostrady, nowe drogi, a wraz z nimi - stacje benzynowe, restauracje i markety. Znikają dzikie stawy, łąki, pola. To samo dzieje się w Bytomiu, gdzie dzika przyroda nikogo nie interesuje.

Obiegowa opinia głosi, że Bytom to kraina dymu, przemysłu i walących się starych kamienic. Rzeczywistość na szczęście jest zupełnie inna. W dzielnicy Miechowice, pod bloki przy ul. Reptowskiej podchodzą dziki z pobliskiego lasu. Na okolicznych łąkach można spotkać sarny, zające i bażanty. W bytomskich stawach żyją chronione gatunki płazów i gadów: traszki, salamandry, kumaki i zaskrońce. Trudno je zauważyć, bo ukrywają się przed ludźmi. Jednak ich środowisko jest coraz bardziej zagrożone.

Wraz z rozbudową autostrady pozyskiwane są coraz większe połacie ziemi pod zabudowę. Nikt nie liczy się z jej naturalnymi mieszkańcami. Kwitnie wycinka drzew, niszczy się mikrosystem, zasypuje się stawy. W męczarniach zdychają ryby, żaby i inni drobni mieszkańcy zbiorków wodnych. Czy coś możemy z tym zrobić?

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!