Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim

Anna Zagalska
Anna Zagalska
Wielkanocne zwyczaje
Wielkanocne zwyczaje Anna Zagalska
Od 30 marca mieszkańcy wybranych miast Śląska mają możliwość w oryginalny sposób poznać zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Jeszcze tylko do 19 kwietnia mogą się udać na przejażdżkę "muzeum" mieszczącym się w zabytkowym tramwaju

30 marca, w ramach drugiej edycji zorganizowanej przez Muzeum Śląskie w Katowicach akcji pod nazwą
"Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim", wyruszył w trasę po wybranych miastach województwa śląskiego, zabytkowy tramwaj wypełniony muzealnymi eksponatami związanymi z tematyką wielkanocną.

Pierwsze tego typu przedsięwzięcie miało miejsce na przełomie grudnia 2008 i stycznia 2009. Wtedy to mieszkańcy Śląska mieli możliwość poznać zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe. Tym razem w tramwaju znalazły się między innymi: słomiana kukła Judasza, którą do dziś oprowadza się i pali w Skoczowie podczas Wielkiego Tygodnia, tradycyjne gaiki, czyli wierzchołki świerków ozdobionych wydmuszkami oraz bibułą, palmy wykonywane w Roszkowie (ziemia raciborska), reprodukcje ludowego malarstwa na szkle, fotografie jaj zdobionych różnymi technikami oraz archiwalnych kartek wielkanocnych, postacie Turków (wielkanocnej straży grobowej) oraz rzeźby: Chrystus Zmartwychwstały, Chrystus z barankiem oraz Chrystus na osiołku, a także Ostatnia wieczerza, Chłopiec z palmą i Topienie Marzanny, których autorami są współcześni artyści ludowi: Józef Szypuła, Stanisław Kwaśny, Anna Padoł.

Wystawę można zwiedzać na wybranych przystankach takich miast jak: Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Ruda Śląska, Sosnowiec oraz Zabrze. Możliwa jest również przejażdżka wspomnianym tramwajem. Rozkład jazdy tego świątecznego, przemieszczającego się muzeum oraz szczegółowe informacje na temat akcji "Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim", a także opis niektórych zwyczajów wielkanocnych można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Śląskiego.

W codziennym zabieganiu często trudno znaleźć czas na wybranie się do muzeum, a tym razem to ono przyjeżdża do ludzi. Warto więc wykorzystać tą okazję i przedłużyć sobie o tydzień ten świąteczny czas poprzez odwiedzenie tej wyjątkowej wystawy, by poznać bliżej zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Warto pielęgnować tradycję i przekazywać ją kolejnym pokoleniom, gdyż ona jest częścią naszej tożsamości. Każda akcja prowadzona w tym kierunku jest niezwykle cenna i wartościowa, więc powinna być propagowana i polecana innym jako przykład nowoczesnego wyjścia z kulturą do współczesnego zapracowanego i zabieganego spoleczeństwa.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto