Wielkanocne zwyczaje Wielkanocne zwyczaje

Wielkanocne zwyczaje (© Anna Zagalska)

Od 30 marca mieszkańcy wybranych miast Śląska mają możliwość w oryginalny sposób poznać zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Jeszcze tylko do 19 kwietnia mogą się udać na przejażdżkę "muzeum" mieszczącym się w zabytkowym tramwaju

30 marca, w ramach drugiej edycji zorganizowanej przez Muzeum Śląskie w Katowicach akcji pod nazwą
"Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim", wyruszył w trasę po wybranych miastach województwa śląskiego, zabytkowy tramwaj wypełniony muzealnymi eksponatami związanymi z tematyką wielkanocną.

Pierwsze tego typu przedsięwzięcie miało miejsce na przełomie grudnia 2008 i stycznia 2009. Wtedy to mieszkańcy Śląska mieli możliwość poznać zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe. Tym razem w tramwaju znalazły się między innymi: słomiana kukła Judasza, którą do dziś oprowadza się i pali w Skoczowie podczas Wielkiego Tygodnia, tradycyjne gaiki, czyli wierzchołki świerków ozdobionych wydmuszkami oraz bibułą, palmy wykonywane w Roszkowie (ziemia raciborska), reprodukcje ludowego malarstwa na szkle, fotografie jaj zdobionych różnymi technikami oraz archiwalnych kartek wielkanocnych, postacie Turków (wielkanocnej straży grobowej) oraz rzeźby: Chrystus Zmartwychwstały, Chrystus z barankiem oraz Chrystus na osiołku, a także Ostatnia wieczerza, Chłopiec z palmą i Topienie Marzanny, których autorami są współcześni artyści ludowi: Józef Szypuła, Stanisław Kwaśny, Anna Padoł.

Wystawę można zwiedzać na wybranych przystankach takich miast jak: Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Ruda Śląska, Sosnowiec oraz Zabrze. Możliwa jest również przejażdżka wspomnianym tramwajem. Rozkład jazdy tego świątecznego, przemieszczającego się muzeum oraz szczegółowe informacje na temat akcji "Świąteczna jazda z Muzeum Śląskim", a także opis niektórych zwyczajów wielkanocnych można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Śląskiego.

W codziennym zabieganiu często trudno znaleźć czas na wybranie się do muzeum, a tym razem to ono przyjeżdża do ludzi. Warto więc wykorzystać tą okazję i przedłużyć sobie o tydzień ten świąteczny czas poprzez odwiedzenie tej wyjątkowej wystawy, by poznać bliżej zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Warto pielęgnować tradycję i przekazywać ją kolejnym pokoleniom, gdyż ona jest częścią naszej tożsamości. Każda akcja prowadzona w tym kierunku jest niezwykle cenna i wartościowa, więc powinna być propagowana i polecana innym jako przykład nowoczesnego wyjścia z kulturą do współczesnego zapracowanego i zabieganego spoleczeństwa.


Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!