21 października w Warszawie rozpocznie się trzydniowy XIII kongres laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Obrady przebiegać będą pod hasłem"Solidarność dla pokoju - czas działać". Udział w spotkaniu jest otwarty dla każdego chętnego.

Z okazji 30. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej Nagrody Nobla odbędzie się w dniach 21-23 października po raz pierwszy w Warszawie Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Spotkania noblistów zostały zainicjowane w 2000 r. przez Michaiła Gorbaczowa. Kongresy miały miejsce przez pierwsze osiem lat w Rzymie, a od 2008 r. w Berlinie, Paryżu, Hiroszimie i Chicago.

Tegoroczne obrazy noblistów odbywać się będą pod hasłem "Solidarność dla pokoju - czas działać", co wskazuje na zasadniczy motyw spotkania, jakim jest idea solidarności w XXI w. Tematami wiodącymi projektowanych dyskusji będą prawa człowieka, międzynarodowe bezpieczeństwo, problemy demokracji. Przewidziano też dyskusję laureatów z polskimi młodymi naukowcami na temat ich drogi do sukcesu, znaczenia odkryć naukowych we współczesnym świecie, a także wyzwań, jakie stoją dziś przed społecznością uczonych. Lech Wałęsa zapowiedział, że podczas szczytu poruszy problem złej organizacji współczesnego świata.

Podczas Szczytu Noblistów w Warszawie każdy zainteresowany może wziąć udział w dyskusji z laureatami Pokojowej Nagrody Nobla. Sesje z udziałem laureatów Pokojowej Nagrody Nobla są otwarte dla wszystkich chętnych. Aby wziąć w nich udział, wystarczy zalogować się na stronie internetowej przedsięwzięcia www.szczytnoblistow.pl. Rejestracja oraz udział w szczycie są bezpłatne, ale ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.Po zalogowaniu się na stronie szczytu otrzymuje się pocztą elektroniczną wiadomość ze szczegółowymi informacjami na temat udziału w wydarzeniu. Do uczestnictwa w debacie uprawnia imienny identyfikator, który należy odebrać w punkcie informacyjnym w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od ul. Marszałkowskiej).

W gronie noblistów uczestniczących w obradach jest oprócz byłego prezydenta Polski Lecha Wałęsy i byłego prezydenta ZSRR Michaiła Gorbaczowa duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego Dalajlama XIV, były prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, irańska prawniczka Shirin Ebadi oraz twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus.

W warszawskich obradach weźmie też udział czworo noblistów w innych dziedzinach: Brian Kobilka (Nobel z chemii, 2012), Dale Mortensen (nagroda z ekonomii, 2010), Carol W. Greider (fizjologia/medycyna, 2009) i Theodor W. Haensch (Nobel z fizyki, 2005). Przyjadą oni na zaproszenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Obrady rozpoczną się 21 października o godz. 9.30 w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki. Po ceremonii otwarcia zaplanowano dwie sesje: "Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwa" oraz "System wartości społecznych w dobie kryzysu".

Podczas sesji "Solidarność i pojednanie: nigdy więcej wojny" wezmą udział: Dalajlama XIV, Mairead Corrigan Maguire, Melissa Fleming z Urzędu Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. Natomiast w czasie sesji "Solidarność młodych - działaj na rzecz pokoju" mówić będą Dalajlama XIV, Betty Williams (działaczka pokojowa w Irlandii Północnej, Nobel z 1976 r.), Mohammad Yunus i Peter Launsky-Tieffenthal.

Wczesnym popołudniem odbędzie się ceremonia wręczenia Nagrody Pokoju "Peace Summit Award 2013" dla Sharon Stone. Po ceremonii zamknięcia szczytu przewidzianej na godz. 13.40 zaplanowano konferencję prasową.

Drugiego dnia szczytu kilkunastu noblistów dyskutować będzie w ramach kolejnych sesji: "Usłyszcie nas! Nierówności a sprawiedliwość społeczna" oraz "Prawa człowieka: zagrożenia wczoraj i dziś".

Na trzeci dzień obrad, 23 października. zaplanowano w Teatrze Wielkim Operze Narodowej obrady na temat: "Solidarność i pojednanie: nigdy więcej wojny", a następnie sesję "Solidarność młodych - działaj na rzecz pokoju". Wczesnym popołudniem odbędzie się ceremonia wręczenia Nagrody Pokoju "Peace Summit Award 2013".

Imprezami towarzyszącymi szczytowi noblistów są konferencja organizowana we współpracy z Uniwersytetem Warszawskich pt. "Niestosowanie przemocy, budowa pokoju i pojednanie", wioska organizacji pozarządowych, wystawa nt. historii Pokojowej Nagrody Nobla pt. "Gest solidarności".

Podczas szczytu zostanie rozstrzygnięty międzynarodowy konkurs filmowy Solidarity Shorts, skierowany do młodych ludzi z całego świata. Jego celem jest skłonienie do wrażliwej refleksji nad stosunkami pomiędzy ludźmi i kulturami wyrażonej w formie filmu krótkometrażowego, który pokaże ideę solidarności w XXI wieku.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!