Minęło 15 lat odkąd światło dzienne ujrzała kultowa gra "Gothic".

Uwielbianej w naszym kraju grze Gothic właśnie stuknęło 15 lat. Pierwsza część znanej serii gier RPG, stworzonej przez Piranha Bytes, została wydana w 2001 roku. W ciągu wielu lat nabrała w Polsce statusu gry kultowej, tak samo jak kolejne części serii.

15 lat temu małe niemieckie studio tworzące gry komputerowe, wydało na świat coś co na zawsze podzieliło fanów gier RPG. Kiedy na zachodzie dominowała seria The Elders Scrools, z Morrowindem i Oblivionem, w Polsce i na wschodzie królowała seria Gothic. Jedni ją pokochali i spędzili przy niej setki godzin, drudzy znienawidzili za toporne sterowanie i brzydką grafikę. Gra opowiadała historię bezimiennego bohatera, który został wtrącony do więzienia za magiczną barierą do Górniczej Doliny. Kto chciał ją przekroczyć, ginął na miejscu. Tam musieliśmy dać sobie radę w świecie rządzonym przez bandytów i krwawych magnatów.

Z biegiem czasu dołączaliśmy do jednego z trzech obozów, które walczyły ze sobą o ucieczkę z magicznego więzienia. W Polsce gra zadebiutowała z rocznym poślizgiem za sprawą CD Project, który sprzedawał ją z polskim dubbingiem, wisiorkiem i talią kart. Do dzisiaj wielu uważa, że tylko polska lokalizacja sprawiła, że gra odniosła u nas tak duży sukces. Reszta uważa, że Gothic zrewolucjonizował gatunek przedstawiając graczom żyjący świat, w którym postaci sterowane przez komputer wiodły własne życie. W dzień pracowały w nocy spały, nawet dzisiaj w wielu produkcjach nie jest to standard. Druga i trzecia część również cieszą się u nas niesamowitym kultem.

Gracze do dzisiaj spierają się, które seria jest lepsza The Elders Scrolls czy właśnie Gothic. Chociaż ta druga seria dzisiaj wyraźnie upadła, po tym jak Piranha Bytes straciła prawa do tworzenia kolejnych części gry.

Krzysztof Tura (aip)

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!