W niedzielę, w Gdyni, podczas finału Święta Morza, odbyły się centralne uroczystości Święta Marynarki wojennej RP. W tym roku zbiegły się z 95 rocznica powstania MW RP.

W Gdyni, w ostatni dzień czerwca, podczas finału Święta Morza, odbyły się centralne uroczystości Święta Marynarki wojennej RP, przypadające w 95 rocznice powstania morskich sił zbrojnych. Była to okazja, aby „złożyć hołd wszystkim tym, dzięki którym urzeczywistniło się marzenie o Polsce Morskiej” – powiedział podczas uroczystości przy Płycie Marynarza Polskiego dowódca MW admirał floty Tomasz Mathea.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz, szef Sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł, dowódca MW Litwy kontradmirał Kęstutis Macijauskas, dowódca MW Łotwy komandor Rimants Strimaitis, dowódca królewskiej MW Norwegii wiceadmirał Bernt Grimstvedt oraz dowódcy sił zbrojnych.

O godzinie 08:00 na wszystkich polskich okrętach podniesiona została wielka gala banderowa, a nastepnie złożono kwiaty na Cmentarzu MW na Oksywiu i na płytach twórców Marynarki Wojennej. Przed południem ulicą Świętojańską odbyła się parada orkiestr wojskowych. Dokładnie w południe przy Płycie Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki odbyła się ceremonia złożenia kwiatów i uroczystej zmiany warty w asyście Kompanii Reprezentacyjnej MW i orkiestr wojskowych. Z pokładu ORP „Błyskawica” oddany został salut 19 salw armatnich.

Na zakończenie uroczystości przy Płycie Marynarza Polskiego odbyła się defilada Kompanii Reprezentacyjnej MW oraz orkiestr wojskowych. Zaś po południu na Zatoce Gdańskiej rozpoczęła się Parada Morska i Lotnicza, w której uczestniczyło kilkanaście polskich i zagranicznych (z Litwy, Łotwy i Rosji) okrętów i lotnictwo morskie, oraz żaglowce.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!