Anna Grebieniow i Xenia Starzyńska wyruszyły na Syberię.

Ich podróż rozpoczęła się w piątek 4 lutego o godzinie 10.35 na dworcu głównym w Poznaniu.

Pierwszy etap wyprawy to Warszawa. Następnie przekraczając granicę w Terespolu, wyruszą z Brześcia koleją transsyberyjską do Irkucka - to wersja optymistyczna (inną na razie nie zaprzątają sobie głowy).

Sam przejazd najdłuższą trasą kolejową świata już jest niesamowitym wyzwaniem (6 dni w pociągu robi wrażenie), a to dopiero początek ich wyprawy. Podróżniczki mają zamiar wybrać się pieszo na wyspę Olchon po zamarzniętym o tej porze roku jeziorze Bajkał, a także zwiedzić tajgę.

Jak mi powiedziały, i to z uśmiechem na ustach: "są dobrze przygotowane".

Po drodze będą rozbijały namiot, a do utrzymania ciepła podczas snu będą używały śpiworów Yeti ułożonych na grubych karimatach i ubrane w specjalne kombinezony zimowe, co zapewni im należytą izolację termiczną przed temperaturami rzędu -40 stopni Celsjusza lub jeszcze niższymi.

Przed wyprawą zasięgnęły rady alpinistów i innych "zimowych" podróżników, zresztą nie są amatorkami i bywały już na podobnych, dalekich rajdach np: przeprawa żaglowozami przez pustynię Gobi w Mongoli w 2008 roku, śladami Wojtka Skarżyńskiego z 1978 roku.

Tamta wyprawa odbyła się jednak w okresie letnim i w większym gronie, więc tu nabiorą nowych doświadczeń.

Zanim wyruszą w tę niebezpieczną, pieszą wędrówkę, mają zadanie do wykonania: wiozą dla sióstr Karmelitanek z Usola Syberyjskiego list z życzeniami od wszystkich ludzi dobrego serca z Poznania i Warszawy, gdzie odbyła się zbiórka darów: leków, paczek żywnościowych i piecyków naftowych.

POWODZENIA !Dodatkowe informacje:
www.gloswielkopolski.pl/kultura/365239,poznan-samotna-wyprawa-przez-mrozna-syberie,id,t.html[/a]

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!