Biskup kielecki, Kazimierz Ryczan Biskup kielecki, Kazimierz Ryczan

Biskup kielecki, Kazimierz Ryczan.

Wierni diecezji kieleckiej będą mogli iść na sylwestrowe bale bez poczucia winy i konfliktu sumienia. Umożliwi im to ogłoszona właśnie przez biskupa kieleckiego, Kazimierza Ryczana, dyspensa.

Normalnie bowiem jest tak, że poważnie traktujący swoją wiarę katolicy powstrzymują się w każdy piątek od pokarmów mięsnych i hucznych zabaw. No, chyba że przypada na ten dzień święto kościelne - wtedy katolików nie obowiązuje wspomniana wyżej wstrzemięźliwość. Ale 31 grudnia, przypada w tym roku właśnie w piątek, świętem kościelnym nie jest. Tradycyjnie jednak wielu z nas spędza ten dzień w nastroju dalekim od umartwiania się i poszczenia.

Żeby więc nie wywoływać w wierzących poczucia winy wobec wiary i sumienia biskup kielecki, Kazimierz Ryczan, podjął decyzję o dyspensowaniu całej diecezji. Skorzystał w tym względzie z 7. kanonu Kodeksu Prawa Kanonicznego, który stanowi, iż "biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych”. Teraz nawet najbardziej bogobojni i praktykujący katolicy będą mogli udać się na sylwestrową imprezę i bawić się bez strachu przed grzechem.

Znakiem czasów jest fakt, iż decyzja biskupa została wysłana do wszystkich proboszczów i dziennikarzy przez ks. Dariusza Gącika, rzecznika prasowego kieleckiej kurii diecezjalnej... e- mailem. Dodajmy, że sylwestrowej dyspensy swoim wiernym udzielił w tym roku także biskup elbląski, Jan Styrna.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!