Zdecydowana większość ludzi kojarzy symbol pentagramu z czymś złym. Czy słusznie?

Ludzie często przypisywali znakom i symbolom szczególne znaczenie, zarówno inicjacyjne, magiczne jak i religijne.

Pentagram (z gr. pentagrammon) to znak oparty na pięcioramiennej gwieździe opisany cyframi i (lub) literami. (penta - pięć, gramma - znak).

Prawidłowy pentagram dodatkowo wpisany jest w okrąg lub dwa okręgi. Górny wierzchołek oznacza duszę, pozostałe wierzchołki oznaczają ziemskie żywioły jak: ziemię, wodę, ogień i wiatr.

Znak ten jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych znaków okultystycznych. Pierwotnie symbolizował on równowagę pomiędzy pomiędzy: niebem i ziemią oraz dobrem i złem, przypisywany jest zarówno do czarnej, jak i białej magii. Symbol ten występuje również w feministycznej religii Wicca kultywowanej przez Celtów, jest też znakiem celtyckiej bogini Morgany, a jego korzenie sięgają aż czasów neolitu, gdzie symbolizował kult bogini Kore, pramatki.

Trudno stwierdzić, gdzie narodził się ten pentagram. Mógł też powstać jednocześnie w kilku miejscach na ziemi. Mogła to być Mezopotamia czy Kaanan. Mógł być Egipt lub kraje Celtów.

Pentagram zwrócony jednym wierzchołkiem do góry, zwany jest Pentagramem Białym i ma pozytywny wpływ na człowieka . Biały Pentagram w okręgu, zwany też pentaklem, uważany jest za amulet chroniący przed zgubnym wpływem magii oraz klątwami. Co ciekawe można go odnaleźć nie tylko na różnych talizmanach i amuletach lecz również w wielu budowlach sakralnych. Pentagram jest również wykorzystywany w środowiskach masońskich, w których stosowanie okultyzmu jest codziennością. Jest on najczęściej znany jako symbol człowieka zmierzającego ku odrodzeniu duchowemu i świeckiej świętości stając się znakiem pogańskiego humanizmu i inicjacji duchowej. Szatana we wcieleniu kozła odzwierciedla tak zwana Gwiazda Bafometa, czyli Pentagram Czarny, najważniejszy symbol satanistów.

Pentagram oznacza też upadek Lucyfera (Gwiazda Zaranna) opisany w Księdze Izajasza (14,12). Nie jest wykluczone, że niektórzy przypisują pentagramowi znaczenie spadającej gwiazdy wymienianej w Apokalipsie św. Jana. "(1) I piąty anioł zatrąbił: i ujrzałem gwiazdę, która z nieba spadła na ziemię, i dano jej klucz od studni Czeluści. (2) I otworzyła studnię Czeluści, a dym się uniósł ze studni jak dym z wielkiego pieca, i od dymu studni zaćmiło się słońce i powietrze…”.

Znaku pentagramu używał też Zakon Templariuszy, do dnia, kiedy Święta Inkwizycja nie zdecydowała, że jest to znak szatana. W pośredni sposób wpłynęło to na decyzję o rozwiązaniu zakonu.

Pentagram ma też swoje miejsce w kartach tarota symbolizując mikrokosmos.
Znajdź nas na Google+

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!