Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szara strefa usług internetowych

Redakcja
Praca przez internet jest dziś zjawiskiem powszechnym, dając ogromne możliwości zarobku nie tylko osobom działającym jako freelancerzy, ale też takim, które z różnych względów nie mogą pracować na etatach lub chodzić do normalnej pracy.

Możliwości te stwarzają również zagrożenia: większe prawdopodobieństwo oszustwa, mniejszy kontakt z klientem lub pracodawcą i sprzyjają rozwojowi tak zwanej szarej strefy. Przede wszystkim praca przez internet, zwana również zdalną, online lub mobilną, ma pewnego rodzaju ograniczenia, których można uniknąć w normalnych warunkach. Mowa tu szczególnie o wspomnianym wcześniej kontakcie z klientem, sprowadzającym się zazwyczaj do wymiany wiadomości email lub rozmów telefonicznych. Bardzo rzadko zdarza się, aby taka internetowa współpraca przenosiła się na wyższy poziom, czyli do rzeczywistego spotkania – dochodzi do niego zwykle tylko podczas opracowywania poważniejszych projektów z ogromnymi budżetami.

Ograniczenia w kontaktach między stronami prowadzą także do innych wypaczeń, w tym zwiększonego prawdopodobieństwa oszustwa. Niestety wciąż bardzo wiele osób, które pracują w systemie zleceń internetowych, ma nikłą wiedzę o możliwościach, jakie daje podpisanie umowy o dzieło lub umowy zlecenia, która w pewnym stopniu chroni ich interesy. Mnóstwo zleceń wykonywanych jest więc bez jakiekolwiek ochrony prawnej, co prowadzi często do nadużyć, jak chociażby kradzieży gotowych projektów, naruszenia autorskich praw czy wykorzystaniu danego dzieła bez zapłaty dla autora (jego kradzieży).

Jednym z największych problemów jest nieregulowanie kwestii podatkowych w przypadku pracy osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Aby zminimalizować powstające koszty – podatki, składki do ZUS, prowizje dla serwisów pośredniczących – transakcje płatnicze między stronami wykonywane są z pominięciem podpisywania jakiejkolwiek umowy, a co za tym idzie, odprowadzaniem składek i płatnością zaliczki na podatek dochodowy. Taka sytuacja, powtarzająca się coraz częściej, zdecydowanie nie służy ani rozwojowi gospodarki (bo ogranicza wpływy z podatków), ani samej branży, w której działają również firmy i freelancerzy rozliczający się zgodnie z obowiązującym prawem.

Analizując treść blogów oraz for poświęconych freelancingowi oraz pracy zdalnej można zauważyć, że popularne jest też zjawisko coraz częstszego zatrudniania nieletnich, np. do drobnych prac niewymagających większej i specjalistycznej wiedzy – prowadzenia profili na serwisach społecznościowych, pisania krótkich tekstów dla SEO czy zakładania kont pocztowych. Tutaj również pojawia się problem braku jakiejkolwiek umowy, ale również większe prawdopodobieństwo oszustwa, ponieważ młody człowiek, nierzadko jeszcze uczeń, nie ma rozległej wiedzy o swoich prawach jako wykonawcy i obowiązkach samego zleceniodawcy. Gdy więc zostanie przez niego oszukany, w ogromnej ilości przypadków nie będzie się domagał zapłaty za swoją pracę na drodze prawnej, ani zgłaszał oszustwa na policji.

Rozwijająca się sfera usług internetowych nie jest więc wolna od negatywnych stron, chociaż jednocześnie nie można zapominać, że stanowi ona ważny element naszej gospodarki. Szczególnie w czasach, gdy Internet stał się wszechobecnym medium, liczy się to, jak dana firma lub osoba jest prezentowana w Sieci. Stąd też ogromne zapotrzebowanie na typowe usługi świadczone nie tylko przez Internet, ale wręcz w Internecie: e-marketing, SEO i SEM (pozycjonowanie stron), usługi z zakresu social media i budowania marki, usługi związane z tworzeniem stron www oraz ich wizualizacją, grafika komputerowa i copywriting, zarządzanie i administracja serwerami i hostingami, tworzenie aplikacji internetowych. Każda z tych branż posiada swój specyficzny charakter, ale każda narażona jest też na niebezpieczeństwo wspomnianych wyżej oszustw i nadużyć, których na szczęście można w znacznym stopniu uniknąć lub je całkowicie wyeliminować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto