okładka okładka

okładka (© wydawnictwo Zysk i S-ka)

"Szczerze oddana" to debiut fińskiego pisarza Pekki Hiltunena i zarazem pierwsza część kryminalnego cyklu. Czy warto się z nim zapoznać?

Na początku muszę przyznać, ze z literaturą fińską stykam się rzadko. To dopiero moje trzecie spotkanie. Wcześniej czytałam thriller ekologiczny "Lit-6" Risto Isomakiego oraz powieść kryminalną "Harjunpää i dręczyciel kobiet" Mattiego Yrjänä Joensuu. Obie przypadły mi do gustu, dlatego postanowiłam kontynuować tę passę. Mój wybór padł na "Szczerze oddaną" Pekki Hiltunena.

Główną bohaterką jest Lia, graficzka komputerowa pracująca w dwutygodniku "Level". Z pochodzenia jest Finką, jednak w wieku 22 lat wyemigrowała do Anglii i tam próbuje ułożyć swoje życie na nowo.

Pewnego dnia, w drodze do pracy, staje się świadkiem makabrycznej sceny, która wstrząsa mieszkańcami Londynu. W bagażniku samochodu zaparkowanego w samym sercu City znaleziono zmasakrowane zwłoki kobiety. Od tego czasu minął niecały miesiąc, sprawa zniknęła z nagłówków gazet, a policyjne śledztwo stanęło w martwym punkcie.  Jednak Lia nie może przestać myśleć o tym wydarzeniu. W dniu swoich 28 urodzin poznaje w barze Mari, Finkę, która potrafi "czytać" ludzi i wykorzystuje tę umiejętność w rozwiązywaniu spraw, w których policja jest bezradna. Tak Lia trafia do Studia, którego działalność jest nie jest na granicy prawa. Kobiety postanawiają wspólnie odnaleźć sprawcę brutalnego mordu...

"Szczerze oddana" jest ciekawym thrillerem psychologicznym, choć trochę nierównym. Książka z racji swojej objętości (ma bowiem ponad 500 stron) jest trochę przegadana i mało dynamiczna. Moim zdaniem niektóre opisy można było sobie spokojnie odpuścić. Przez nie początkowo akcja trochę spowalnia, dopiero od połowy nabiera tempa.

W powieści jest wiele rozmów na trudne tematy, takie jak: przestępczość, handel żywym towarem czy sytuacja nielegalnych imigrantów. Autor porusza także problem winy i kary oraz zadaje pytanie, czy mamy prawo do wymierzania sprawiedliwości na własną rękę. A wszystko to w kontekście nielegalnej działalności Mari i jej stosunku do tego zagadnienia.

Na szczęście zdarzają się także niespodziewane zwroty akcji, które zmieniają perspektywę o 180 stopni. A zakończenie jest zaskakujące. Niemniej jednak, mimo wspomnianych mankamentów polecam tę lekturę miłośnikom thrillerów psychologicznych i powieści kryminalnych. Najlepiej wyrobić sobie o niej własne zdanie, gdyż jak wiadomo, każdemu podoba się co innego.

Warto wspomnieć, że "Szczerze oddana" to pierwsza część cyklu o Lii i Mari. Kolejny już ukazał się w Finlandii i nosi tytuł "Sysipimeä".

Pekka Hiltunen jest fińskim pisarzem i dziennikarzem, specjalizującym się w tematyce społecznej i politycznej. Zadebiutował w 2011 roku powieścią "Szczerze oddana". Na swoim koncie ma także powieści "Sysipimeä" oraz "Iso".

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!