"Sztuka szczęścia w trudnych czasach" Dalajlama, Howard C "Sztuka szczęścia w trudnych czasach" Dalajlama, Howard C

"Sztuka szczęścia w trudnych czasach" Dalajlama, Howard C. Cutler (© Okładka książki)

W "Sztuce szczęścia w trudnych czasach" doktor Howard C. Cutler wspólnie z Jego Świątobliwością Dalajlamą przybliża filozofię mówiącą o sposobach uzyskania spokoju umysłu i poczucia szczęścia.

Jeśli któregoś dnia masz być szczęśliwy, czemu nie zaczniesz od dzisiaj?


Kolejny poradnik o szczęściu? Owszem. Książek poruszających tę tematykę nie brakuje na rynku wydawniczym, ale takiej jak ta jeszcze nie czytaliście.

Czy wiecie jakie korzyści wypływają ze szczęścia? Udowodniono, że ludzie szczęśliwi potrafią osiągnąć sukces w każdej dziedzinie życia. Są bardziej kreatywni, więcej zarabiają, a firmy ich zatrudniające są bardziej rentowne. Pracownicy cieszą się przy tym dobrym zdrowiem (psychicznym i fizycznym) i żyją dłużej o około 10 lat. Odnoszą również sukcesy w życiu osobistym. Szczęście jednej osoby udziela się i innym: rodzinie, wspólnocie i całemu społeczeństwu.

Gdzie znajdziemy najszczęśliwszych ludzi? Np. w Szwajcarii. Bowiem tam występuje równowaga między jednostką i społeczeństwem. W tym kraju szanuje się prawa i godność człowieka, motywuje do rozwijania swoich mocnych stron i utwierdza wiarę w siebie. Jednocześnie ludzie mają świadomość, że należy dbać i troszczyć się o innych. Bo tylko związki międzyludzkie oparte na wspólnej trosce są największym źródłem szczęścia i zadowolenia.

Duchowy przywódca Tybetu pokazuje jak należy walczyć z lękiem, depresją, gniewem, zazdrością i przemocą. Mówi o współczuciu, empatii i altruizmie. One są wartościami bardzo pomocnymi i skutecznymi w działaniach zmierzających do przezwyciężania problemów, z którymi boryka się współczesny świat. A są nimi: brak poczucia wspólnoty, wyobcowanie ze społeczeństwa, uprzedzenia, nienawiść, rasizm, konflikty i w efekcie przemoc. One burzą szczęście na poziomie jednostkowym, wspólnotowym i światowym.

Dzięki książce "Sztuka szczęścia w trudnych czasach" i rozmowom przeprowadzonym na przestrzeni kilku lat przez autorów pochodzących z różnych kręgów kulturowych dowiedziałam się różnych ciekawych rzeczy. Ten "prosty buddyjski mnich" przeanalizował źródła wielu problemów. W przystępny sposób pokazał jak najlepiej radzić sobie z nieszczęściami, jeśli już nas one dotkną (w przypadku pojedynczego człowieka jak i narodu). Omówił zagadnienia patrząc na nie ze swojego punktu widzenia, który na ogół nie jest znany ludziom z USA i Europy. Doradził w jaki sposób złagodzić cierpienie i co robić, aby wieść szczęśliwe życie.

On nauczył się przezwyciężać impulsy, które unieszczęśliwiają ludzi. A teraz i my możemy to zrobić. Warto je poznać, bo przecież każdy z nas chce byś szczęśliwym.

"Sztuka szczęścia w trudnych czasach" Dalajlama, Howard C. Cutler
Tłumacz: Joanna Grabiak-Pasiok
Tytuł oryginału: The Art of Happiness in a Troubled World
Wydawnictwo: Rebis
Ilość stron: 384

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!